Slovinsko provázejí už několik dní demonstrace. Jen v Lublani vyšlo do ulic kolem osmi tisíc lidí, další tisíce protestovaly v ostatních městech. Nelíbí se jim úsporná opatření vlády.

Davy nespokojenců se už několikátý den svolávají po sociální síti. "Nejsme praví ani leví, jsme podvedení," provolávají mimo jiné účastníci protestů. Lidé dávají najevo nespokojenost nejen s úspornými kroky vlády, ale i s korupcí ve státní správě.

Slovinský premiér se obává "řeckého scénáře". "Obrázky řeckých demonstrantů odradily zahraniční i domácí investory a to se může stát i ve Slovinsku, když dojde k násilnostem. Taková situace by uškodila nejvíce mladým a nezaměstnaným," snažil se Janša odradit Slovince od účasti na protestech.

Přitom demonstrace se zatím jeví spíše jako poklidné.

V Lublani došlo před parlamentem ke srážkám mezi policisty a částí demonstrantů. Ti začali házet na policisty kameny a láhve. Strážci pořádku se je snažili rozehnat slzným plynem a vodními děly. Podle policie bylo deset jejích příslušníků zraněno. Čtrnáct lidí bylo zadrženo.

Slovinsko vstoupilo do eurozóny v roce 2007 a podle Reuters bylo nejrychleji rozvíjející se ekonomikou EU. Zemi závislou na vývozu ale těžce zasáhla ekonomická krize. Nezaměstnanost v dvoumilionovém státě stále roste, bez práce je 200 tisíc lidí.

Janšův konzervativní kabinet seškrtal veřejné finance, platy ve státní správě a sociální dávky ve snaze snížit deficit rozpočtu z loňských 6,4 procenta na 4,2 procenta. Další úsporná opatření plánuje na rok 2013, aby dosáhl rozpočtu s tříprocentním deficitem podle pravidel eurozóny.

Slovinsko si během víkendu zvolí ve druhém kole volit prezidenta. Proti úřadujícímu nezávislému prezidentovi Danilovi Türkovi se postaví bývalý sociálně demokratický premiér Borut Pahor.