Má nevyléčitelně nemocný pacient právo chtít po lékaři, aby ukončil jeho život? Jen málokterý lékař v Česku nahlas hájí právo člověka na eutanazii. Jedním z nich je uznávaný chirurg Pavel Pafko.

HN: Jaký je váš přístup k eutanazii?

Za prvé je třeba definovat eutanazii. Základem té definice je dobrovolné rozhodnutí člověka v terminálním stavu (nevyléčitelném, pozn. red.) jeho onemocnění, kdy byly vyčerpány všechny možnosti dnešní medicíny. A já povyšuji svobodné rozhodnutí člověka nad hodnotu jeho života a ten důvod je prostý. Palach povýšil svobodu nad hodnotu svého života a my jej dnes adorujeme a pojmenováváme po něm náměstí, protože udělal něco jakoby za nás. On učinil demonstrativní sebevraždu, a jestli dáme Palachovi právo ukončit svůj život, tak to právo musíme dát všem. U eutanazie je ale ještě otázka účasti druhého člověka - to by nemuseli být lékaři, ale klidně někdo jiný.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.