Strana Věci veřejné nemůže ke všem penězům na svém účtu. Téměř čtyři miliony korun jí obstavili policisté, kteří rozplétají případ krácení daní při obchodech s pohonnými hmotami. Mezi sedmi obviněnými je podle serveru Týden.cz i pražský právník Daniel Musil, který v roce 2011 stranu přímo i nepřímo sponzoroval.

Policie v rámci razie na patnáctičlennou skupinu lidí, která podle ní při obchodech s pohonnými hmotami krátila daně, zajistila více než 30 milionů korun na bankovních účtech, dvě luxusní auta a přibližně 1,7 milionu korun v hotovosti. Považuje je za výnos z trestné činnosti.

"V této věci jde o zkrácení daně z přidané hodnoty při obchodování s pohonnými hmotami, kdy podle závěrů kriminalistů mělo dojít ke způsobení škody ve výši 230 milionů korun," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Tisková mluvčí Věcí Veřejných Petra Slavíková popřela, že by straně byly z účtu peníze zabaveny. "Bankovní dům, u kterého má naše strana provozní účet nám potvrdil, že tento účet nebyl zablokován a je plně disponibilní," řekla Slavíková.

"Po složitém prověřování jsme zjistili, že na účtu určeném výhradně pro platbu členských příspěvků došlo k žádosti Policie ČR o zablokování dané částky," dodala.

Podle Slavíkové se strana podivuje nad tím, že blokovaná částka prošla jak standardní kontrolou, tak i auditem, účetní závěrkou i kontrolou protikorupční policie. "Ta neshledala žádná pochybení. Není nám tedy jasné, proč stejný útvar policie vyhodnotil, že by příspěvky členů strany VV na daném účtu mohly potencionálně pocházet z trestné činnosti," uvedla Slavíková.

Detektivové obvinili 7 lidí, a to z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a některé z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Zbývajících osm lidí bylo propuštěno.

Předseda VV Radek John tvrdí, že Musil dal straně půl milionu korun v roce 2011. "V letošním roce už mezi sponzory nebyl. Ani tehdy jsme ale nedostali peníze od společnosti, která by obchodovala s pohonnými hmotami," řekl v úterý John. Kauza se podle něj Věcí veřejných netýká.

Daniel Musil absolvoval v roce 2002 Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Dnes má vlastní advokátní kancelář se sídlem v Praze a pobočkami v Plzni a Bratislavě. Zaměřuje se na hospodářskou trestní činnost, finanční právo nebo právní vztahy k nemovitostem.

Musil je podle někdejšího správce stranické kasy Michala Babáka známým Víta Bárty, faktického šéfa Věcí veřejných.

V loňském roce dostaly VV od sponzorů 38,4 milionu korun, z toho největší část jim darovaly firmy, z nichž mnohé jsou podle médií přímo či nepřímo napojeny na Musila. Podle samotných VV stojí Musil za společnostmi Kastelis (dar 3,5 milionu korun) a Malepar (dar 2,68 milionu korun). Advokát dal VV osobně i dalšího půl milionu korun.

Podezření přišlo z FAÚ

Protikorupční policie prověřovala účetnictví Věcí veřejných v polovině letošního roku kvůli "příspěvkům" od poslance Michala Babáka. Podle tehdejšího vyjádření Ibeheje detektivové našli v účetnictví nejasnosti, ale spáchání trestného činu neprokázali.

Protikorupční útvar se na Babákovy a stranické finance zaměřil minulý rok i kvůli trestnímu oznámení pro podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti, které na poslance VV podal Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ).