Vondra se totiž po příchodu na ministerstvo odvážil zaútočit na "nedotknutelné". Tedy na překupníky, přes které muselo ministerstvo nakupovat podle zákona veškeré zbraně a armádní techniku.

Právě tenhle paragraf, kvůli němuž stát zaplatil zbytečně desítky miliard korun na nekontrolovatelných a proto i přemrštěných maržích pro obchodníky se zbraněmi, byl jednou z největších zrůdností naší legislativy. Přesto se ho neodhodlal zrušit žádný z předchozích ministrů obrany, ať už jimi byli lidovci, sociální nebo občanští demokraté.

Překupníci a zejména nejmocnější z nich – Omnipol, byli totiž pod ochranou Miroslava Kalouska, za jehož náměstkování na obraně ten zákon vznikl. Zůstane tedy výraznou zásluhou Alexandra Vondry, že nejenže prosadil zrušení "nenasytného" paragrafu, ale také vymetl z ministerstva vysoké úředníky ministerstva, mafiózně navázané na obchodníky se zbraněmi, mezi nimiž vévodil Kalouskův přítel Richard Háva.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru