Poslanec radikálně nacionalistické formace Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) v maďarském parlamentu prohlásil, že chce vytvořit seznam židovských poslanců a členů vlády. Jeho návrh vzápětí odsoudila vláda, protestovala proti němu i mezinárodní nadace Raoula Wallenberga.

Člen krajně pravicové strany Márton Gyöngyösi navrhl sepsání seznamu během pondělní debaty o nedávném konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Kritizoval vládu, že se jasně nepostavila na stranu Palestinců.

"Když se takový konflikt rozvine, je nejvyšší čas vyhodnotit, kolik poslanců a členů vlády má židovský původ a reprezentuje jisté riziko pro maďarskou národní bezpečnosti," citovala Gyöngyösiho agentura MTI.

Politici Jobbiku jsou známi svými xenofobními výroky a akcemi zvláště vůči maďarské romské menšině. Strana založila polovojenskou organizaci Maďarská garda, která pořádá protiromské akce. V létě Jobbik vyhlásil "nulovou toleranci" vůči Romům - všichni nepřizpůsobiví Romové by prý měli opustit Maďarsko.

Také antisemitské výroky znějí z úst členů Jobbiku čím dál častěji. Jeden z vůdců a europoslanců strany letos musel odejít z jejích řad poté, co vyšel najevo jeho židovský původ.

Na Gyöngyösiho žádost v úterý reagovala nadace Raoula Wallenberga, šířící po světě osvětu o holokaustu. Podle jejího prohlášení se v maďarském parlamentu stávají nepokrytě antisemitské výrazy běžnou záležitostí, což je ostuda pro zákonodárce, kteří to tolerují.

Ministr zahraničí Zsolt Németh, jemuž poslanec výzvu k vytvoření seznamu adresoval, návrh odmítl. Nikoli však kvůli jeho antisemitské povaze, ale kvůli tomu, že počet židovských politiků v Maďarsku podle něj nijak nesouvisí s konfliktem na Blízkém východě.

Větší tolerance ke xenofobii

Návrh odsoudila už i maďarská vláda. Její mluvčí uvedl, že je kabinet Viktora Orbána "jasně proti všem projevům extremismu, rasismu a antisemitismu a s veškerou silou se zasadí o potlačení nenávistných hlasů, které jsou neslučitelné s evropskými normami".

Třetí nejsilnější strana v zemi Jobbik má v 386členném parlamentu 47 poslanců. Orbánova strana Fidesz má v zákonodárném sboru ústavní většinu. Kritici straně vyčítají, že se před minulými volbami radikalizovala, aby jí sílící Jobbik nepřetáhl krajně pravicové voliče, což vede k větší toleranci ke xenofobním projevům.

Stotisícová židovská komunita v Maďarsku letos dala najevo obavy z dalšího vývoje v zemi a rostoucího vlivu Jobbiku.