Tisíc tibetských studentů protestovalo v pondělí proti čínské nadvládě v provincii Čching-chaj. Dvacet z nich muselo být převezeno do nemocnice po střetu s policií. Informoval o tom zpravodajský server BBC s odvoláním na tibetské exilové zdroje.

V neděli a v pondělí se rovněž pokusili další čtyři Tibeťané o sebeupálení na protest proti čínské nadvládě, tři z nich svým zraněním podlehli. Studenti protestovali proti čínské knize.

"Studenti lékařské školy vyšli do ulic na protest proti distribuci knižní příručky vydané čínskou vládou, která odsuzuje studium tibetského jazyka jako věc postrádající smysl a sebe upalování jako činy svědčící o lidské hlouposti," uvedla rozhlasová stanice Radio Free Asia (RFA) s odvoláním na exilové tibetské aktivisty.

Ranní protest byl nenásilný, dokud nedorazila policie, sdělila organizace Free Tibet se sídlem v Londýně. Škola, na níž demonstranti studovali, byla po demonstraci uzavřena.

Další čtyři protestní sebeupálení byla zaznamenána v předešlých dvou dnech v provinciích Čching-chaj, Kan-su a S'-čchuan, tři sebevrazi svůj čin nepřežili.

V neděli zahynula v plamenech v provincii Čching-chaj ještě ne dvacetiletá mniška Sanggjä Dolmas, den na to ji následovali osmnáctiletý Kunčhök Cchering a čtyřiadvacetiletý Gönpo Cchering v Kan-su. O sebevraždu upálením se v pondělí pokusil i dvacetiletý mnich Wang Gjal, jeho stav není známý.

Od roku 2011 se na protest proti kulturnímu, náboženskému a politickému útlaku ze strany Pekingu pokusilo upálit přes 80 Tibeťanů, více než polovina z nich přišla o život. Většina sebeupálení se odehrála v regionech obývaných tibetskou menšinou mimo Tibetskou autonomní oblast.

Nezávislé ověření podobných zpráv a životních podmínek v tibetských oblastech je prakticky nemožné, protože zahraniční média tam mají působnost zakázanou a čínská státní média řadu protestů z regionu vůbec nezaznamenají, uvedl server BBC.