Stát se po 23 letech majetkově vyrovná s církvemi. Zákon o církevních restitucích dostal zelenou nakonec i na Hradě. Prezident Václav Klaus ho sice nepodepsal, ale ani nevetoval, takže vstupuje v platnost.

Ačkoliv s podobou nové normy Klaus nesouhlasí, řekl zároveň, že případným vetem nebude vyostřovat už tak napjaté vztahy na politické scéně a podrobovat vládu dalším zkouškám. 

Cesta k církevním restitucím je volná. Klaus ponechal zákon bez podpisu - čtěte ZDE

Předloha, která předpokládá naturální restituce a peněžité vyrovnání, nastoluje podle Klause nerovné podmínky v restitucích. "Církve oproti ostatním a na úkor ostatních zvýhodňuje," napsal prezident. Obává se kvůli tomu případného vzniku nových restitučních nároků.

Vše o církevních restitucích přehledně

Co zákon přináší

75 miliard v majetku

Církve by od státu měly podle zákona dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Musely by ale prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990.

59 miliard hotově

Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace.

Stát přestne platit duchovní

Stát naopak církvím přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.

Cesta časem: Takhle se rodil zákon

Téměř rok a půl jednala současná koaliční vláda, než se dohodla na definitivní podobě majetkového vyrovnání s církvemi a následně tuto dohodu protlačila legislativním procesem.

GRAFIKA: Historie tisíciletého sporu

Na přehledné grafice kolegů z týdeníku Ekonom si můžete prohlédnout, jak se vyvíjely střety o majetek v průběhu posledního tisíciletí.

MAPA: Pozemky, o které se hraje

50 tisíc hektarů vinic, rybníků, chmelnic či lesů v Česku jsou blokovány takzvaným církevním paragrafem. Obce mají jen omezené možnosti, jak s nimi zacházet. Podívejte se na mapu pozemků, které by se po schválení církevních restitucí mohly vrátit církvím.

Ústavní stížnost ČSSD

Opoziční ČSSD s církevními restitucemi nesouhlasí. Chystají proto ústavní stížnost a také předlohu, která by zrušila osvobození od daně při prvním prodeji navráceného majetku. Zákonem také chtějí zakotvit předkupní právo obcí, krajů a státu.

Co teď budou muset církve udělat?

Církevní organizace dostanou pouze majetek, který si samy najdou a dokážou, že jim patřil po 25. únoru 1948. Pozemky, lesy a budovy, které byly zkonfiskovány před tímto datem, se církvi vydávat nebudou.

Co stát nevrátí a raději za to zaplatí?

Církve mají v rámci vyrovnání se státem nárok na finanční kompenzace za nevydaný majetek v hodnotě téměř 60 miliard korun. Ministerstvo kultury vyplatí náhrady za majetek patřící obcím, krajům, soukromým osobám i firmám nebo státním institucím mimo Pozemkový fond a Lesy ČR.

Co církve nejvíce trápí?

Církve nejvíc trápí jejich vlastní obraz a pověst, tvrdí sociolog náboženství Roman Vido. Podle něj nemají církve ještě konkrétní plán, jak s majetkem naloží. Některé ani nemají na jeho správu vybudovanou odbornou strukturu.

Ekonom Schwarz: Pro stát je to výhodné

Majetkové vyrovnání mezi církvemi a státem bude pro stát výhodné a podpoří ekonomický růst. Ekonom Jiří Schwarz řekl, že odevzdání majetku církvím v příštích padesáti letech vynese státu až 28 miliard korun. Zdůrazňuje, že církve budou s majetkem hospodařit a platit z něj daně.

Kalousek je opakem Jánošíka aneb co zaznělo ve sněmovně

Při schvalování v poslanecké sněmovně bylo hodně dusno. Přečtěte si nejzajímavější výroky poslanců o církevních restitucích.