Evropský systém emisního obchodování (EU ETS) se stále míjí účinkem. Evropských povolenek (EUA) je na trhu moc, jejich cena je proto nízká, než byly původní předpoklady, a firmy to proto nemotivuje investovat do zelených technologií.

"Evropa rozdala povolenek hodně, do toho přišla krize, všem se snížila výroba a s ní i množství vypuštěných emisí, takže najednou mají všichni velký přebytek těchto povolenek," říká Roman Jandík ze společnosti Pravda Capital Trading.

Cena EUA v minulém týdnu zažila velký propad. Na druhou stranu ale klesá i cena kjótských kreditů (CER), které evropské společnosti využívají v tzv. SWAP transakcích (výměna EUA za CER/ERU kredity).

Rozdíl mezi cenami EUA a CER se dostal v minulých týdnech na nejvyšší hodnoty, což samozřejmě dává šanci evropským podnikům s přebytečnými povolenkami na současné situaci hodně vydělat. Jedná se o zlatý důl.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru