V létě roku 2007 slíbila vláda, že do 31. prosince 2010 sníží administrativní zátěž podnikatelů o 20 procent. Na jaře 2008 vláda potvrdila směřování projektu a zpřísnila podmínky jeho plnění. Na jaře 2010 ale upravila plán tak, že prodloužila trvání projektu do konce roku 2012 a cíl snížení administrace vylepšila na 25 procent.

Podle zahraničních zkušeností přináší dvacetiprocentní snížení administrativní zátěže růst HDP ve výši zhruba 1-1,5 %. "V tomto směru je tedy třeba iniciativu státu pochválit. Zvláště když prakticky veškeré průzkumy mezi podnikateli označují byrokratické povinnosti za problém, který si zasluhuje ze strany státu nejvyšší pozornost," komentují výsledky ankety její autoři v tiskovém prohlášení.

Aktuálně vnímají dvě zásadní potíže:

1. Vláda, respektive některá ministerstva, svůj plán snižování zátěže neplní.

2. Veškerá měření jsou založena na porovnávání momentálního stavu se soupisem administrativních povinností v roce 2005, nová administrativní pravidla tedy nejsou do slíbeného poklesu započtena.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru