Signatáři pocházejí ze všech členských států EU a jsou mezi nimi například španělský filmový režisér Pedro Almodóvar, prezident FC Barcelona Sandro Rosell, držitel Nobelovy ceny profesor Christopher Pissarides a několik olympijských vítězů. Dopisem reagují na obavy, že počet míst pro studenty a počet grantů se mohou kvůli neshodám ohledně rozpočtu EU na roky 2012 a 2013 výrazně snížit. Už letos programu chybí 90 milionů eur a existují obavy, že v roce 2013 bude situace ještě horší.

Za posledních 25 let mohly díky Erasmu téměř tři miliony mladých Evropanů studovat v zahraničí. V nedávné době Erasmus rovněž podpořil stáže v podnicích v zahraničí. Dopis upozorňuje, že nebudou-li rozpočty EU na roky 2012 a 2013 postačovat k pokrytí částek, které již studentům byly přislíbeny na základě dříve dohodnutých závazků, "tisíce lidí tím mohou přijít o zkušenost, která by jim mohla změnit život".

Takové ohrožení programu nemohlo pro mladé Evropany přijít v horší dobu. Míra nezaměstnanosti mezi mladými ve věku 15 až 24 let se od začátku krize zvýšila o polovinu a v současné době je bez práce jeden z pěti mladých Evropanů (více než pět milionů lidí).

Dopis vyzývá, aby se investice do vzdělání a odborné přípravy staly jádrem evropské reakce na krizi. Poukazuje také na plány Komise zvýšit počet příležitostí, díky nimž si mohou mladí lidé rozšířit své dovednosti a zlepšit svou zaměstnatelnost, a to v rámci nového programu "Erasmus pro všechny", který má být zahájen v roce 2014.

Související