Ozbrojené skupiny syrských islamistů se nepřipojí k nové opoziční koalici, protože mají jiné cíle než tato nově zřízená skupina. Jejich záměrem je zřídit v Sýrii islámský stát, zatímco koalice usiluje o svržení současné vlády a nastolení demokracie.

K největším islamistickým skupinám patří fronta An-Nusrá a Livá at-Tavhíd, které se účastní bojů o Halab. Obě skupiny svůj postoj zveřejnily na videu.

"My, kteří bojujeme ve městě Halab a tamní provincii, odmítáme spiknutí reprezentované tím, co se nazývá Národní koalice. Společně prosazujeme nastolení spravedlivého islámského státu," tvrdí na videu za obě strany jejich "mluvčí".

Asi třicet islamistů na videu sedí u dlouhého stolu, na němž leží korán. Stejný postoj zastává kromě dvou zmíněných skupin údajně dalších dvanáct organizací.

Radikální skupiny se přihlásily k několika atentátům proti současné vládě. Většina z nich působí na syrském severu, který je z velké části v rukou opozice.

Její zástupci před týdnem v Kataru vytvořili Národní koalici sil revoluce a syrské opozice, která má zastupovat všechny opoziční síly a v budoucnu sestavit přechodnou vládu. S ní pak budou moci země podporující opozici jednat a uvažuje se také o možnosti vojenské pomoci.

Související