1.

Po celou dobu splácení hypotéky si hlídejte včasnou úhradu splátek úvěru. Platební historie je to první, na co se banky dívají. S negativními záznamy v bankovních registrech budete mít přechod k jiné bance velice těžký. Banky nemají zájem o klienty, kteří měli problém se splácením.

2.

Průběžně sledujte vývoj na trhu. Vodítkem jsou cenové indexy, například Hypoindex, který sleduje vývoj průměrných úrokových sazeb z poskytovaných úvěrů, a GOFI indexy, které zaznamenávají nabídkové úroky bank. Vývoj sazeb sledujte především v posledním roce před koncem fixace. Berte v potaz, že inzerované nabídky jsou většinou minimální a většina klientů dostává vyšší sazbu.

3.

Při změně kontaktní adresy okamžitě informujte banku. Banky zpravidla posílají nabídky na další fixační období poštou a dopis by si vás nenašel. Když nebudete na nabídku nové úrokové sazby reagovat, bude pro další období automaticky platit nabízená sazba.

4.

Připravte si alternativní řešení. V dostatečném předstihu si udělejte přehled o nabídce konkurence a připravte si řešení alespoň ve dvou dalších bankách, pokud by nabízené podmínky vaší původní banky nesplňovaly vaše očekávání. Pro tyto účely můžete využít internetových srovnávačů úrokových sazeb.

5.

Se stávající bankou o podmínkách úvěru vyjednávejte. První nabídka bývá zpravidla méně výhodná, než je průměr trhu, a není vaší povinností ji přijmout. Banky jen zkoušejí, zda ji přijmete. Když jim ale ukážete nabídky, které máte od konkurence, úrokovou sazbu vylepší.

6.

Zvažte, jaký typ sazby si nastavíte pro další období. Na výběr máte z fixních a variabilních sazeb. Dnes se úrokové sazby u pětiletých a tříletých fixací už hodně přiblížily variabilním sazbám a při současných nízkých sazbách se zpravidla vyplatí volit právě delší fixace. Neorientujte se jen podle výše nabízené sazby, protože nejnižší sazba nemusí být nejvýhodnější. Banka po vás zpravidla bude chtít, abyste si k ní přikoupili další služby včetně běžného účtu, což vám hypotéku prodraží. Některé ústavy ale mají účet zdarma nebo ho k hypotéce zdarma dávají.

7.

Využijte konce fixace k úpravě parametrů úvěru. Kromě typu nové úrokové sazby můžete v mezidobí fixace provést mimořádnou nebo úplnou splátku úvěru bez sankčních poplatků. Můžete se s bankou domluvit také na zkrácení či naopak prodloužení doby splatnosti. V tomto případě však počítejte s poplatkem za změnu úvěrové dokumentace.

8.

Buďte aktivní. Nejpozději 4 týdny před koncem fixace si od banky zjistěte, jaké podmínky vám plánuje nabídnout pro další fixační období. Nabídku pro další období by měly banky posílat automaticky a v dostatečném předstihu. Může se ovšem stát, že se nabídka zdrží (v bance, na poště), a nebudete mít dostatek času na nabídku stávající banky reagovat. Pokud se nevyjádříte, bude banka považovat zaslanou nabídku k datu nové fixace za akceptovanou.

9.

Nerefinancujte za každou cenu. Máte velkou šanci, že se se stávající bankou domluvíte na podmínkách zajímavých pro obě strany. Pokud však banka není ochotna vyjít vašim požadavkům vstříc, využijte nabídky konkurence.

10.

Spojte své síly se specialisty. Hypoteční makléři mají zkušenosti a přehled o všech nabídkách na trhu, takže vám pomohou při vyjednávání s bankou nebo s případným přechodem k jiné bance s výhodnějšími podmínkami. Budete mít jistotu, že vše stihnete včas a nové podmínky úvěru budou podle vašich přestav. Za službu makléře nic neplatíte - je placen z provizí za sjednání hypotéky. Službu neplatíte ani v případě, když si hypotéku zprostředkovanou makléřem nakonec nevezmete.