Nastává čas povinného optimismu. Po guvernérovi ČNB se k boji proti ekonomické blbé náladě přihlásil i premiér Petr Nečas. Ministři by podle něho už neměli strašit, ale dávat lidem naději. Pro jednodušší aklimatizaci bychom pro začátek doporučili vypsat bobříka mlčení, protože po letech dokola opakující se mantry krize - škrty - reformy - škrty - vyšší daně nebude pro pány ministry úplně snadné přehodit výhybku ze zasmušilého výrazu reformátorů na úsměvy na líci.

Šířit dobrou ekonomicko-politickou náladu bude vyžadovat i značnou názorovou pružnost. Bylo by zajímavé poslechnout si optimistické vystoupení dua Nečas-Kalousek na téma předvídatelné daně a priority státního rozpočtu. Ještě před pár dny vyhrožoval ministr financí tím, že pokud se nezmění sazby DPH, bude muset škrtat, třeba ve výdajích na vědu, výzkum a školství. Bylo to ale jen takové bububu, při kterém se učitelé, vědci a vůbec všichni ti, kteří tuší, že kvalitní školství a věda je základem budoucí prosperity, museli popadat za břicho.

Horská dráha s daněmi

Změna DPH nakonec sněmovnou těsně prošla. Jen to jaksi nic nemění na faktu, že firmy ani jejich zákazníci pořád nevědí, v jaké výši budou od ledna daň platit. S vládou ordinovaným úsměvem tak můžeme vzhlížet vstříc možnosti, že se balíček změn kvůli odporu senátu a možná i prezidenta nestihne schválit do konce roku, a tak se od ledna bude platit jednotná DPH ve výši 17,5 procenta, aby se někdy v únoru překlopila, a od března se začala platit ve schválené výši 15 a 21 procent. A nádavkem první měsíc ve stavu rozpočtového provizoria, což Česko zažilo jen jednou, za vlády Miloše Zemana na pár týdnů roku 1999.

Ale nakonec je docela dobře možné, že za to všechno mohou média, jak plyne z rozčileného zvolání Miroslava Kalouska na hnidopišské otázky kolegů z HN: "To je vaše odpovědnost za obraz politiky v této zemi, ne naše!"

Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

Související