Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za tři čtvrtletí stoupl o 1,5 miliardy korun na 225,5 miliardy korun. Informovala o tom Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Ještě v minulém roce přitom majetek ve fondech klesl o 23,4 miliardy korun na 224 miliard korun.

"Letošní nárůst majetku v podílových fondech je malý ve srovnání s výběry, které se strhly ve finanční krizi. Investoři se do fondů vracejí velmi pomalu. Důvěra se ale přece jenom obnovuje, o čemž vypovídá postupný návrat do rizikovějších akcií a dluhopisů, a naopak odklon od velmi málo rizikových i málo výnosných fondů peněžního trhu a zajištěných fondů," řekl analytik Broker Consulting Jan Lener.

Tento trend bude podle něj dále pokračovat a sílit za předpokladu, že se neprohloubí krize v jižních zemích eurozóny.

Hodnota majetku v zahraničních fondech klesla během devíti měsíců roku o dvě miliardy korun na 113,6 miliardy, domácí fondy vykázaly nárůst o více než tři miliardy korun na 111,9 miliardy korun.

Pokles majetku během prvního pololetí zaznamenala aktiva zajištěných fondů o 9,9 miliardy korun a fondů peněžního trhu o 5,6 miliardy korun. Naopak nárůst aktiv se projevil u akciových fondů o 1,9 miliardy korun, dluhopisových fondů o 12,8 miliardy, smíšených fondů a fondů fondů o miliardu a nemovitostních fondů o 400 milionů korun.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v České republice patří skupina ČSOB se 67,3 miliardy korun, skupina České spořitelny se 61,1 miliardy, skupina Komerční banky s 28,5 miliardy korun, ČP Invest se 14,8 miliardy a skupina UniCredit Bank se 13,4 miliardy korun.

Naprostá většina domácích podílových fondů letos vydělala. Ziskové jsou zejména akciové fondy, které jsou v průměru v plusu o více než deset procent. Jen o něco nižší jsou výnosy dluhopisových fondů.