Letmý pohled na titulní stránky deníků přináší dramatické rozdíly ve vztahu k pokrytí tragédie během rallye v Bílých Karpatech. MF Dnes překvapivě dala přednost jiné zprávě, Lidové noviny ze stejné stáje si naopak tragédii vybraly a dokonce přinášejí komentář Zbyňka Petráčka, který jistě není odborníkem na automobilismus. Hospodářské noviny se tragédii nevěnují. Někdo se zkrátka rozhodl, že je to sféra autonehod, které patří na komerční televize, s hospodářstvím a politikou to nesouvisí. Svoji roli při nedělním výběru jistě hrálo i to, že jde o zprávu ze soboty, kterou viděl divák mnohokrát v televizi, což je jistě legitimní volba.

Podle mého soudu by se však zpravodajské pokrytí v seriózních médiích mělo volit – kromě čerstvosti a obehranosti informace – podle toho, zda z té zprávy vyplývá něco obecně důležitého (třeba nějaký trend), nebo jde o nahodilou tragédii, která se čas od času prostě stane.

Tato tragédie je – domnívám se (mohu se jistě mýlit) – důsledkem stejné nedbalosti a rozpadu českých státních a veřejných autorit jako třeba metylalkoholová aféra. Trend smrtelných zranění při závodech rallye je přece úplně zjevný: 2008 dva mrtví diváci, 2009 tři mrtví diváci (dva třináctiletí chlapci), 2010 jedna mrtvá čtrnáctiletá dívka, září 2012 jeden mrtvý divák a nyní zatím největší tragédie (čtyři mrtvé dívky).

Srovnejme si to třeba s represemi při spontánních či nelegálních (zakazovaných) technoparty. Stát zde zasahoval velmi tvrdě, přitom majitelé pozemků záležitost většinou povolili a obtěžoval je pouze hluk a pošlapaná tráva, v ohrožení života nikdo nebyl a už vůbec ne malé děti.

Přitom neexistuje žádný důvod, proč by se při závodech rallye neomezovala v obci rychlost podobně jako v běžném provozu. Ať si závodníci doženou rychlost mimo obec, diváci pak mohou sledovat závod pouze na zcela bezpečných a dostatečně vzdálených místech. Pokud se provozovatelům rallye tato regulace nebude líbit, ať si jedou závodit do nějaké země, kde je tohle lidem jedno – třeba takovou zemi někde na východ mimo EU najdou (i tady se mohu mýlit a zemím na východ od EU se tímto omlouvám).

Zakázat se toto závodění dá mimochodem úplně. Svoboda končí tam, kde na zdraví a životě ohrožuje ostatní a především ty zcela nevinné. A v takové Británii mají jistě svobody dost, ale tyto závody na venkově se tam dávno konat nesmějí. Mimochodem, chování pořadatelů i úřadů, které daly souhlas, je dalším zjevným důkazem pokračující privatizace veřejného prostoru, takže to veledůležité téma je.

Příznačné je, že policie ani pořadatelské asociace nemají statistiky o tom, zda jsou závody u nás tragičtější než v cizině. Co dělaly minulé roky, kdy už ten trend byl úplně zjevný? Nepatří k práci úřadů, jež ze svých daní platíme, vyhodnocování dat?