Platí-li ve Spojených státech, že prezident nemůže ovlivnit tolik, kolik si lidé myslí, u nás je to pravda ještě více. To proto, že náš prezident není prezidentem exekutivním a odpovědným jako v Americe, a proto přímo a sám toho zmůže opravdu málo. To platí o jeho vlivu obecně a ekonomická situace země tu není výjimkou. (Výjimkou ovšem je zvláštní nesystémové právo a povinnost jmenovat guvernéra ČNB a členy její bankovní rady bez kontrasignace, kde prezident působí exekutivně, avšak neodpovědně. Existence této chyby v Ústavě je potenciálně nebezpečná, zatím však žádnou kalamitu nevyvolala.) Vedle této povinnosti má však prezident práva a možnosti ovlivnit naši ekonomiku a její vizi nepřímo, a to jednak aktivně a jednak pasivně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.