V roce 1900 si řečtí potápěči u ostrova Antikythéra mysleli, že ve vodě vidí plavat mrtvá, bílá ženská těla. Když k nim připluli blíž, zjistili, že jde o bronzové a mramorové sochy z potopené římské lodi, která se zřejmě snažila odvézt svůj lup z řeckého ostrova Kréta.

Během zkoumání vraku potápěči učinili jeden z nejcennějších archeologických nálezů všech dob, když z lodi vyzdvihli části zřejmě prvního počítače, který kdy lidé stvořili.

Podle vyjádření řeckých úřadů se nyní na místo činu vrací noví potápěči, aby expedici dokončili - tentokrát už s moderním vybavením.

Vrak totiž leží v hloubce šedesát metrů a potápěči z roku 1900 ani netušili, jak moc svoji expedicí riskují. Dva z nich ochrnuli, jeden se utopil. Ti přeživší po návratu na pevninu ale ještě roky šířili bájné historky o obřích mramorových sochách, které se jim nepodařilo vyzvednout a jež se z vraku skutálely do ještě větší hloubky.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.