Asociace hotelů a restaurací České republiky odmítá vládou prosazované zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent. Podle asociace stát na DPH v příštím roce více nevybere a jen poškodí poctivé podnikatele, kteří daně platí. Asociaci se také nelíbí to, že udělování hvězdiček hotelům nemá jasná pravidla. Na výroční konferenci asociace v Hradci Králové to řekl její prezident Václav Stárek.

Stát by se podle něj měl zejména starat o kontrolu výběru daní. "Není donekonečna možné zvedat daně těm, kdo je platí, a přehlížet, že je spousta lidí neplatí," řekl s tím, že stále více lidí se bude s růstem daní snažit placení vyhnout. Poznamenal, že je to i případ spotřebních daní u alkoholu, kde vysoká daň a nedostatečná kontrola vedou k výrobě alkoholu načerno a nakonec i k tragické metanolové kauze.

Rozhodnutí o zvýšení DPH, které zatím schválila jen Sněmovna, podle Stárka také přichází pozdě. Většina hotelů už podle něj má kontrakty na příští rok podepsané a dohodnout se s cestovními kancelářemi na změnách ceny není snadné. "Podnikatelé, co daně platí, tak jen jedno procento odepíší a předají státu," řekl Stárek.

Asociace na konferenci také kritizovala současný stav klasifikace ubytovacích zařízení. Klasifikace není závazná a podle Stárka se každý podnikatel rozhodne sám, kolik hvězdiček si na hotel nalepí. "Na trhu to vytváří nerovné podmínky. Pro zákazníka to není transparentní. Chceme, aby byla klasifikace povinná podle jednotného standardu," řekl. Asociace se podle něj bude snažit zakotvit klasifikaci ubytovacích zařízení do připravované novely zákona o cestovních kancelářích.

Související