V syrském hlavním městě Damašku ve středu vybuchlo několik bomb ve čtvrti obývané alávity - členy šíitské odnože islámu, k níž patří i prezident Bašár Asad. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky. Bilance výbuchů zatím není známa.

Z enklávy v hornaté části Damašku, která se rozprostírá nedaleko prezidentského paláce, je vidět stoupající dým. Žádné další podrobnosti nejsou k dispozici.

V úterý si několik bombových útoků vyžádalo v Damašku desítky mrtvých a zraněných. Podle Syrské organizace pro lidská práva byla cílem jedné série útoků právě čtvrť, v níž bydlí hlavně příslušníci vládnoucí menšiny alávitů a v níž jsou také kasárna republikánské gardy.

Vyslanec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí upozornil, že vlivem těchto skupin Sýrii hrozí osud podobný Somálsku - tedy ztráta vlivu centrální moci a vzestup nejrůznějších radikálních skupin a milicí.

O Sýrii v úterý jednala Rada bezpečnosti OSN. Vyslechla si zprávu šéfa oddělení zahraničních vztahů OSN Jeffreyho Feltmana. Prohlásil, že existují věrohodné informace o tom, že syrská armáda používá tříštivé bomby a že znásobila letecké údery. Damašek předchozí obvinění o tříštivých bombách popřel.

Feltman také přiznal, že opoziční oddíly "už určitou dobu bojují modernějšími zbraněmi", jež ale nijak neupřesnil.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve v Ammánu tvrdil, že má opozice k dispozici 50 protiletadlových střel Stinger. Moskva v minulosti poukázala na to, že tuto munici zřejmě mají povstalci z USA, ale Washington dodávky této technologie opozici popřel. USA podobně jako většina západních států odmítají syrskou opozici vyzbrojovat.

Brahímí, který usiluje o ukončení bojů v Sýrii prostřednictvím diplomatických jednání, má osobně Radu Bezpečnosti OSN informovat v jejím newyorském sídle koncem listopadu.