Velká shoda osmnáctičlenné poroty vynesla spisovatelce Kateřině Tučkové letošní Cenu Josefa Škvoreckého. Včera večer ji získala za román Žítkovské bohyně, který líčí osudy léčitelek a věštkyň z Bílých Karpat.

"Není běžné, aby na pozadí románu stál tak rozsáhlý výzkum," napsala v recenzi pro HN básnířka Michaela Keroušová o románu, při jehož přípravě strávila Tučková mnoho času v archivech. "Součástí textu jsou fiktivní i autentické dokumenty z archivu Státní bezpečnosti i záznamy z psychiatrických léčeben. Malé folklorní dějiny se zde dostávají do velkého historického kontextu," uvádí ve zdůvodnění poroty její předseda, literární vědec a kritik Vladimír Karfík.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.