Některé pojišťovny chtějí ušetřit na léčbě pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) a dělají revize předepsaných léků. Nejúčinnější je biologický lék, ale lékaři ho správně podle doporučení mají nasadit až jako poslední možnost, jeho nevýhodou je vysoká cena. Ale právě šetření na boji proti nemoci má v důsledku mnohem vyšší výdaje za pacienta.

"V minulých letech jsme provedli farmakoekonomickou studii k detekci všech výdajů spojených s tímto onemocněním. Ukázalo se, že biologická léčba, považovaná obecně za drahou, zahájená včas u pacientů v počátečním stadiu RS, je spojena s 2,5krát nižšími náklady, než jsou náklady na pacienty s těžkou invaliditou, kteří již touto léčbou nejsou léčeni, protože v pozdních stadiích je tato léčba neúčinná," uvedla neuroložka Eva Havrdová.

Směrnice pojišťoven striktně určují, jak mají doktoři léky předepisovat. Obecně platí, že až nezaberou ty levné, může se teprve přejít k drahým. Například lékaři předepisující léky pro pacienty s roztroušenou sklerózou jim mohou napsat recept na dražší a účinnější lék na základě biologické léčby pouze v předem daných případech.

"Smí jej předepsat pouze, pokud u pacienta nezabraly jiné, levnější léky, či dle uvedených příznaků vyšetření má nemoc rychlý a závažný průběh," uvedl pracovník Platformy zdravotnických pojištěnců ČR Ondřej Dostál.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se