Psal se duben 1948. Evžen Abrahamovič s Emilem Orovanem čekali na další lidi, kteří po únorovém puči chtěli odejít z tehdejšího Československa. Místo v západním Německu ale skončili v rukou české tajné policie.

Oba muži totiž patřili k důstojníkům Státní bezpečnosti a převádění lidí přes falešnou hranici zřízenou na Domažlicku jen fingovali.

Státní bezpečnost měla u Domažlic připravenou výslechovou místnost, kam jejich lidé uprchlíky odváděli. Ti se domnívali, že své příběhy vykládají americkým nebo německým vojákům, proto vypovídali vše o protikomunistické činnosti.

"Posléze byli pozatýkáni a jakoby fingovaně předáni československým bezpečnostním orgánům," uvedl mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srp.

Podle něho bylo cílem akce získat informace tom, jací další lidé chtějí opustit republiku.

"Státní bezpečnost již krátce po únoru 1948 vyvíjela vlastní iniciativu formou provokačních akcí, které směřovaly k vytváření situací umožňujících zatýkaní nepohodlných osob," citoval mluvčí z usnesení o zahájení trestního stíhání.

Uprchlíci, kteří se domnívali, že jsou již za hranicemi, prý mnohokrát své výpovědi přeháněli, což mělo za následek další zatýkání.

Policie původně dnes víc než devadesátiletého Evžena Abrahamoviče z Prahy kvůli skutkům konce 40. let obvinila, žalobce ale stíhání zrušil a nařídil doplnit důkazy.

Po druhém bývalém příslušníkovi StB Emilu Orovanovi, který prý od roku 1968 nežije v ČR, policie prostřednictvím Interpolu pátrá.

Pokud policie muže obviní, hrozí jim za zneužití pravomoci veřejného činitele, podle tehdy platného zákona za zločin zneužití moci úřední, pět až dvanáct let vězení.