Česká spořitelna, největší banka pro drobné klienty, spustila novou službu pro lidi, kteří mají více půjček. Nabízí jim v ní takzvanou konsolidaci úvěrů, tedy překrytí starších dluhů novým úvěrem.

Ten je možné použít na uhrazení spotřebitelských půjček a úvěrů z kreditních karet nebo kontokorentů, které si klient vzal jak od bank, tak od nebankovních institucí. Nabídka platí jak pro klienty ČS, tak i ostatních finančních domů.

"Konsolidace by měla klientům pomoci snížit jejich měsíční finanční zátěž, nikoliv vyřešit jejich kritickou situaci s předlužením. Podmínkou k získání úvěrů na konsolidaci proto je, že zájemce nemá negativní záznam v úvěrovém registru," říká Roman Brychnáč, ředitel odboru Aktivní produkty České spořitelny.

Spořitelna umožňuje konsolidovat půjčky v celkové hodnotě od 30 tisíc do 600 tisíc korun, maximální doba splácení je až 96 měsíců. Za poskytnutí takové nové půjčky bude požadovat od klienta poplatek 2 procenta z celkové hodnoty nové půjčky. Sazba na úvěru na konsolidaci se bude odvíjet od rizikového profilu klienta.

"Sazbu stanovujeme individuálně, u jednotlivých klientů se RPSN bude pohybovat mezi 10 až 20 procenty," řekl Brychnáč. RPSN je roční procentní sazba nákladů, kterou klient bance ročně uhradí na splátkách a ostatních poplatcích spojených s úvěrem.

Konsolidace půjček není v Česku novinkou. Jejím průkopníkem je GE Money Bank, z velkých ústavů ji už delší dobu nabízí Komerční banka. ČSOB se svou Poštovní spořitelnou s ní přišla koncem loňského roku, ale je určena jen jejich stávajícím klientům.

Novinkou i účet zdarma

Spořitelna také dnes oznámila, že již před dvěma týdny zahájila pilotní projekt založení osobního účtu on-line. Tím chce konkurovat novým bankám, které se primárně zaměřují na komunikaci prostřednictvím internetu.

K nabídce ČS přináleží řada služeb jako součást účtu zdarma. Bez poplatků bude vedení účtu, měsíční elektronický výpis, mezinárodní platební karta, výběry ze všech bankomatů ČS a přístup k účtu prostřednictvím internetového, telefonního a GSM bankovnictví SERVIS 24. "Studenti získají při on-line založení účtu stejné výhody po celou dobu studia, absolventi pak na 2 roky," dodala spořitlena.

"Reagujeme na velkou poptávku klientů po on-line službách a chceme jim usnadnit založení Osobního účtu ČS, proto přicházíme s myšlenkou založení účtu z pohodlí domova a bez návštěvy pobočky nebo nutnosti podpisu smlouvy," uvedl Marian Paraska, ředitel odboru pasivní produkty České spořitelny.

Související