Nový hudební cyklus s názvem Hvězdy barokní opery přichystal pro Prahu dirigent Václav Luks se svým orchestrem Collegium 1704. První koncert odehrají už zítra ve Smetanově síni pražského Rudolfina.

HN: Jaký byl impulz k novému cyklu a proč jste si vybrali právě Rudolfinum?

Cítil jsem deficit v tom, že v nejlepším pražském sále je stará hudba vzácným hostem. S nápadem uspořádat tam řadu koncertů jsem přišel v době, kdy do čela České filharmonie nastoupil David Mareček. Shodli jsme se ve vizi Rudolfina jako prostoru, který není jen baštou symfonických programů, ale funguje jako obdobné koncertní sály v Evropě. Ty nabízejí celé spektrum repertoáru od staré hudby po soudobou.

HN: Collegium 1704 své programy pečlivě dramaturgicky promýšlí. Jak jsou koncipované "Hvězdy"?

Chtěli jsme se vyvarovat typu večerů, jakými jsou galakoncerty hvězd. To jsou určitě kvalitní produkty svého druhu, ovšem je jich v Praze hodně a jsou zaměřené na průřez sólistovým repertoárem. Já jsem se snažil, aby každý večer měl svou charakteristickou tvář. V prvním ročníku chci vystihnout různé aspekty barokní opery a představit nejlákavější polohu každého sólisty - každý z nich má svou nezaměnitelnou přednost, polohu, v níž působí nejsilněji.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?