Podnikatelé z Česka přesouvají aktivity ze západoevropských zemí postižených krizí jinam. Zítra podepíší firmy sídlící v Česku s partnery z Kazachstánu kontrakty za asi 155 milionů eur, tedy až čtyři miliardy korun. Kazachstán je jednou z dvanácti zemí, které jsou oficiální prioritou pro náš zahraniční obchod.

Například firma Favea z Kopřivnice bude stavět závod na výrobu léků v kazašském Pavlodaru a další na výrobu infuzí a injekčně podávaných léčiv v Semeji. Celkově půjde o obchod za 37 milionů eur. "Stavba začne příští rok, hotova má být v roce 2014," říká Maxim Khamet z firmy Favea. V hlavním městě Astaně vznikne zase strojírenský závod, který bude dodávat díly na výrobu vagonů a lokomotiv. "Jde o kontrakt za 8,8 milionu eur, vznikne výrobní závod, kam směřují stroje z TOS Varnsdorf a Strojíren Tyc," vysvětluje Petr Zemánek, ředitel Svazu strojírenské technologie, který se na projektu podílí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.