Syndromem vyhoření trpí podle nedávno publikovaných lékařských studií každý třetí Němec. V Česku bude situace obdobná.

Obrovská, všeobjímající únava. Přihlásí se, jakmile člověk ráno otevře oči, a nezmizí, dokud se mu opět nepodaří usnout. Neschopnost řešit banální pracovní úkoly. A pocit, že nic nemá smysl. To je jen část potíží, s nimiž se zhruba před rokem potýkal jednačtyřicetiletý obchodní ředitel velké potravinářské firmy Petr Dvořák (pozn. red.: jméno bylo na jeho přání změněno).

"Jde o příznaky syndromu vyhoření - masivní vyčerpání, ke kterému dojde v důsledku dlouhodobě stresující pracovní činnosti," konstatuje psycholožka Eliška Čermáková. Počet lidí ohrožených tímto problémem přitom podle ní roste.

Podobnou tendenci naznačuje i průzkum poskytovatele kancelářských řešení, společnosti Regus. Vyplynulo z něj, že bezmála polovina ekonomicky aktivních Čechů si myslí, že se zvyšuje míra stresu, který prožívají.


MUDr. Karel NešporHrozí vám syndrom vyhoření? Jak mu účinně předcházet?

Ptali jste se Karla Nešpora, primáře Psychiatrické léčebny Bohnice. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal ve středu 24. října od 9.00 do 10.00.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
michal
Dobrý den, je "syndrom vyhoření" nějak lékařsky uznávané onemocnění, nebo se jedná o duševní a do té míry subjektivní psychický stav? Děkuji za odpověď.
Syndom vyhoření má nejen subjektivní, ale i objektivní projevy. Příznaky mívají různých charakter a většinou souvisejí s vyčerpáním.
Prim. Nešpor
Kaja
Dobry den, myslite, ze se da syndrom vyresit nejakou zmenou rezimu v ramci stavajici prace, nebo je mozne jen procistenim hlavy a prechodem do jine firmy? Dekuji!
To je různé. Některá zaměstnání se celý život nedají dělat a někteří nadřízení mají nepřiměřené nároky. Pak by změna zaměstnání pomohla. Jindy je problémem třeba nadměrná ctižádost. Zde je důležitější posun priorit. Zdraví patří rozhodně k důležitým životním hodnotám, protože ovlivňuje kvalitu života více než třeba měsíční příjem.
Prim. Nešpor
Michal Dědek
Dobrý den, pane doktore, opravdu je množství stresu, kterému čelílidé na pracovisšti stále větší? Lze to vůbec nějak objektivně měřit, nebo se jedná jen a pouze o subjektivní vnímání?
Projevy stresu jsou i objektivní, např. svalové napětí nebo krevní tlak lze měřit poměrně snadno.
Prim. Nešpor
anonym
má syndrom vyhoření i nějaké fyzické/fyziologické projevy? resp. nějaké hmatatelné příznaky, podle kterých by se dal poznat?
Jedná se o stav vyčerpání v důsledku dlouhodobého stresu. Zprvu se dostavují pocity neuspokojení z práce, následují drobné zdravotní potíže, např. častá nachlazení nebo obtíže s pohybovým systémem. Postupně klesá pracovní nasazení a výkonnost. Tomu odpovídá i pokles sebedůvěry a energie. Navíc dochází k interpersonálním problémům, zhoršují se rodinné vztahy i komunikace. Jestliže někdo si to někdo nepřipustí, v bludném kruhu narůstají obtíže a člověk přestává být schopen vykonávat určitou práci. Syndromu vyhoření lze ale předcházet a lze ho i léčit.
Prim. Nešpor
Ing. Král
Ekonomovoé neustáole hovoří o potřebě zvýšit efektivitu práce. S tím ale přeci v ruku v ruce jde i nutnost pracovat více za méně času, tedy pod větším stresem a s vypětím více sil. Vychází mi z toho, že dřív nebo později vyhoříme všichni...
To je velký omyl. Stáhněte si zadarmo z www.drnespor.eu moji knihu Závislost na práci. Ten, kdo to s prací dlouhodobě přehání, po čase zjistí, že jeho efektivita klesá. Asi znáte anglické rčení „Slow and steady wins the race.“
Prim. Nešpor
Lenka Cesneková
Pěkný den, můj dotaz: je vyhoření typičtější pro muže, spíše než pro ženy? Z jakého důvodu případně? Děkuji a přeji vše dobré!
Je typičtější spě pro muže, ale ženám se rozhodně také nevyhýbá. Zvláště když se od nich chce, aby zvládali extrémní nároky v práci a ještě domácnost. Je třeba vymezit své hranice. Jedna sekretářka měla dva šéfy. Jestliže své nároky přeháněli, říkala jim: „mám pouze dvě rychlosti a tohle je ta vyšší. Všechno dobré i Vám!
Prim. Nešpor
D. Kubek
Je běžná praxe, aby firmy měly svého vlastního psychologa nebo alespoň anbízely k využití jeho služby? Dokázal byste srovnat přístup českých a zahraničních firem?
Nemám úplně přehled, jistě se to bude lišit v různých oborech. Někde se psycholog může ve firmě na věnovat se spíše posudkové činnosti spíše než prevenci. Srovnání je obtížné. Americké Employee assistance programs fungují v jiných podmínkách. Psychologická péče a psychoterapie jsou tam mnohem dražší a tím i obtížněji dostupné. Ve zmíněných programech často nepracují psychologové, ale lidé s nižším vzděláním.
Prim. Nešpor
anonym
je mozne vyhoreni nejak lecit? Nebo se to musi zkratka preckat a relaxovat a znovu nacerpat energii?
Ano, léčba je možná a do jisté míry se překrývá i s prevencí. V léčbě profesionálního stresu a syndromu vyhoření je však obvykle třeba postupy kombinovat a použít je s větší intenzitou. Někdy je nutná dočasná nebo dlouhodobá změna zaměstnání, snížení úvazku a další podobná opatření. Nyní už slíbené tipy: • Kvalitní síť mezilidských vztahů působí jako nárazník nebo ochrana proti stresu. • Užitečné jsou dobré kolegiální. Kolegové bývají schopni si dobře porozumět. • Pomáhá mít k dispozici podstatné informace a zvládnout potřebné pracovní dovednosti. • Užitečné komunikační dovednosti ve vztahu ke spolupracovníkům i nadřízeným. • Přirozenou strategií prevence a zvládání nadměrného stresu jsou relaxační a meditační techniky. Přehled některých prací týkajících se využívání relaxačních technik je na adrese www.drnespor.eu. Tam jsou volně ke stažení i nahrávky relaxačních technik. • Je žádoucí si dobře organizovat čas. • Dobré vnímání sebe sama (sebeuvědomění) na tělesné i duševní úrovni. Schopnost dobře si sám sebe uvědomovat umožňuje včas reagovat na příznaky stresu, vyčerpání nebo časné známky zdravotní poruchy. S tím souvisí i dobrá pracovní poloha. • Odolnost vůči profesionálnímu stresu zvyšují pestrost práce. • Realistické nároky na sebe, dávat si dosažitelné cíle. • Zdraví napomáhající praktiky (např. cvičení nebo relaxaci) by si měli lidé plánovat stejně odpovědně jako důležité pracovní úkoly. • Člověk by neměl přebírat odpovědnost za skutečnosti, které nemůže ovlivnit. • Odolnost proti stresu zvyšují i kvalitní zájmy a záliby, které nesouvisejí se zaměstnáním a které umožňující obnovu sil. Ke kvalitním zálibám ale nepatří sledování dlouhé televize, to naopak vyvolává pocity strachu a obavy (tzv. syndrom špatného světa). Lze naopak doporučit např. uklidňující hudbu. Existují i data o příznivém vlivu domácích zvířat na psychiku jejich chovatelů, to se týká zejména psů. • Pro duševní zdraví a výkonnost jsou nevyhnutelné zdánlivé samozřejmosti jako dostatek spánku a dostatek nealkoholických tekutin. • Taktně a důrazně odmítat nadměrné pracovní zatížení. Přepracovaný člověk by neměl přibírat nové úkoly, dokud se nezbaví dřívějších. • Běžné užívané návykové látky, jako alkohol, kofein a tabák stres v mnoha ohledech ho zvyšují (např. tepovou frekvenci, krevní tlak apod.). • Pozitivní význam mají přiměřená a vhodná tělesná cvičení. Přiměřeně intenzívní tělesný pohyb nebo práce navíc snižují úzkosti i deprese a zlepšují duševní výkonnost. • Důležitá je péče o vlastní zdraví. • K užitečným strategiím patří i smích a humor. • Spiritualita (duchovnost) některým lidem také pomáhá zvládat nároky. • Pocit uspokojení z práce. • Některé postupy sice nelze doporučit všeobecně, ale mohou být prospěšné určitým lidem s ohledem na jejich zájmy, hodnotovou orientaci nebo další okolnosti jejich života. Sem patří např. různé formy duchovního života.
Prim. Nešpor
Lada
Dobrý den pane primaři, může být takřka každodenní cvičení jógy a takové to "sebeuvědomování", receptem proti stresu a vyhoření? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Možná to není celá prevence, ale rozhodně je to pořádný krok správným směrem.
Prim. Nešpor
Vyhoření
Dobrý den pane Nešpore. Právě mi vyhořel celý dům. Dá se hovořit v mém případě o syndromu vyhoření a co s tím dělat. Děkuji
Budu brát Vaši otázku vážně. Zátěžové životní události jsou zdrojem stresu. V takových obdobích je dobré na svojí kondici a odpočinek dbát ještě o něco více.
Prim. Nešpor
jura
Dobrý den. Týká se syndrom vyhoření i osobního života? Například, pokud člověk kolem sebe musí něco pořád dokola řešit. Jak dlouho obvykle trvá rozvinutí syndromu vyhoření? Děkuji
Fungující a spolehlivá síť vztahů chrání před stresem. Problémy v osobním životě odolnost vůči stresu sníží, člověk by proto měl se silami hospodařit opatrněji.
Prim. Nešpor
František
Může syndrom vyhoření postihnout ekonomicky zajištěnou ženu v domácnosti starající se o tři děti, přičemž jedno dítě s ADHD vyžaduje vysoce nadstandardní péči?
Ano, jestliže nemyslí také na sebe a své zdraví a kondici. Co můžete udělat viz výše. Mimochodem syndrom vyhoření se netýká jen podnikatelů, ale i pomáhající profesí.
Prim. Nešpor
JK
Domnívám se že syndromem vyhoření jsou ohroženi lidé jejichž pracovní činnost je setrvale monotónní a zejména pokud nemají přímý kontakt s výsledky své práce, pokud jejich práce není tvůrčí. Tedy týká se zejména manažerských a administrativních pracovních pozic. Je můj názor správný? Soudím podle své situace, kdy sám dělám práci různorodou, manuální a poskytující dostatek prostoru pro kreativitu i podnětů k přemýšlení, tedy práci nikoli rutinní. Žádný syndrom vyhoření jsem nikdy nepociťoval, ale řekl bych že už roky jím trpí můj nadřízený, který je obvykle zkleslý, jakoby bez ducha, střídající se s občasnou hysterií.
Pestrost práce a její střídání má ochranný vliv, to je pravda. Člověk ve službách nebo zdravotnictví může mít ale také problémy s vyhřením. Hypokineza (nedostatek pohybu) je rizikový činitel v mnoha ohledech. Platí to i zde. Takovým lidem doporučuji dělat mikropřestávky, viz toto video: http://youtu.be/-m2tgd42f7w
Prim. Nešpor
kerim
Jsem již 6 měsíců bez zaměstnání. byl jsem již na 7 výběr. řízení, kde chtěli zpracovat 4 stránkový koncept činnosti organizace, atd. Končí to na věku-mám 58let a veliké zkušenosti a úspěchy, ale to nepomáhá. Již jsem ztratil veškerou chuť všem dávat "dobré rady" pomoci těchto konceptů...
V určitém věku je třeba myslet na druhou kariéru, tj. jak uplatnit schopnosti a zkušenosti a při tom respektovat své síly a tempo. Např. pan docent Skála se v rámci druhé druhé kariéry věnoval vzdělávání psychoterapeutů.
Prim. Nešpor
Pavel
Dobrý den, jsem si jist, že již cca 2 roky trpím tímto syndromem a nedaří se jej odbourat ani sportem. Při pohledu na moji matku sleduji obdobné příznaky, přestože z mého pohledu nemá žádný důvod být ve stresu a nic jí v podstatě nehrozí oproti mě, kdo nese odpovědnost za firmu i rodinu. Může být za tímto syndromem i dědičná vloha ?
Nejprve k té tělesné aktivitě. Pomáhá přiměřené tělesná aktivita, ne naprosté vyčerpání. Je otázka, zda se u Vaší paní matky jedná o vyhoření nebo citlivější povahu. Kromě dědičnosti dochází v rodinách k učení nápodobou, tj. přebíráme od rodičů některé vzorce chování. Naštěstí to lze měnit.
Prim. Nešpor
tomas
Dobry den, neni v dnesni dobe naduzivano ruznych medikamentu (antidepresiv, ...), ktere sice cloveku udelaji lepe, ale skutecny problem nevyresi? Skutecnym problemem myslim predevsim chybne nastavene hodnoty u cloveka. Podle me chybi jakakoliv moznost pro cloveka, ktery je v kolobehu vyhoreni se z toho dostat sam, pokud nezna uz nekoho kdo se utkaval se stejnym problemem. Nebylo by lepsi, i do skolnich osnov zavest nejake zaklady o hygiene prace? Nebo jakkoliv o tom zvysit povedomi? Diky
Ano, zvládání stresu, nácvik relaxačních technik, klidné dýchání do břich a dobré držení těla, to vše by do osnov patřilo. A výše zmíněné mikro přestávky také.
Prim. Nešpor
Vax
Jaké jsou příznaky vyhoření? Je to hlavně nechuť do práce? Kdy třeba vystoupíte cestou do kanceláře o tři zastávky dřív, abyste zbytek mohl dojít a odložit tak nástup do výrobního procesu?...
Příznaky viz výše. Nechuť může být dána mnoha okolnostmi, nejen vyhořením. Mimochodem, procházka před nástupem do práce nebo po jejím skončení je skvělý nápad. Prý to běžné dělají i finančníci v Londýně.
Prim. Nešpor
mike
Upřímně řečeno, v práci mě to moc nebaví, nemám pocit, že tohle je ten pravý smysl života a že by mě to naplňovalo. Kdybych někde v lese sázel stromky, určitě bych prospěl světu a možná i sobě lépe. Ale řešit tyhle problémy s psychiatrem nebo podnikovým psychologem? Přijde mi, že bych tím přiznal svoji slabost.. A obecně to tak má i hodně mých kolegů. Proč bych měl řešit své problémy s vámi? Neměl bych si je primárně vyřešit já sám v sobě?
Odcizení, které popisujete, zvyšuje různá rizika. Ano, najít si něco, při čem se budete cítit užitečný, by jistě pomohlo. Co by to mělo být, to opravdu nevím.
Prim. Nešpor
Jana Vaníčková
Dobrý den, pane primáři, pokud vím pracujete na odd. závislostí. Existuje i něco jako závislost na práci? A jaký je případně její rozdíl od workoholismu? Děkuji. J. Vaníčková.
Co se zmíněných termínů týče, jsou to synonyma. Nejedná se o závislost v pravém slova smyslu, ale má s ní některé společné rysy. Více viz moje kniha na toto téma. Volně se souhlasem vydavatele zde: http://www.drnespor.eu/wadd4.doc
Prim. Nešpor
EF
Dobrý den, obdivuji rychlost vašich odpovědí, jak to děláte? Dnes se asi dostane na všechny otázky :) Teď ty moje prosím - máte s vyhořením osobní zkušenost? Kolik asi případů ročně v léčebně řešíte? O kolika lze hovořit v kontextu ČR?
Některé odpovědi jsem si předem připravil. Ano problém,jak hospodařit se silami, mám také . Řeším ho průběžně. :) Setkáváme se závislými na alkoholu, kteří neumějí než pracovat a pít. Abstinovat od alkohol by zde nestačilo, ale je třeba změnit životní styl. Kolik jich je, to teď neodhadnu.
Prim. Nešpor
Milan
Dobrý den, trpěl jste Vy sám syndromem vyhoření? Pokud ano, jak dlouho a jak jste se z toho dostal? Děkuji
Řekl bych, že jsem v pohodě. :)
Prim. Nešpor
Adam
Dobry den, ako dlho moze clovek pracovat kazdy den? Francudzi a Nemci vladzu podla pracpovnych zmluv len 6 hodin. Nie je to v CR s 8 hodinami prehnane? Nepoznate nejaku studiu? Ja si myslim a co viem od inych, ze sa to da len 4 hodiny intenzive fyzicky ci psychicky, ak ma clovek vladat aj nasledujuci den rovnako. Dakujem za odpoved, Adam
Záleží na charakteru práce, u pestré práce se dá těch osm i o něco více hodit vydržet. Pomoci mohou u mikropřestávky, viz http://youtu.be/-m2tgd42f7w
Prim. Nešpor
Petr Nečas
Pane primáři, moje vláda pohořela, jde taktéž o syndrom vyhoření a co nyní radíte ? Děkuji
Do politiky se nepouštět. :)
Prim. Nešpor