Spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,1 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 3,4 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). „Tento vývoj ovlivnilo snížení cen především v oddíle rekreace a kultura, které bylo z větší části eliminováno zvýšením cen v oddílech doprava, odívání a obuv,“ uvádí ve zprávě ČSÚ.

Podle analytiků je růst spotřebitelských cen aktuálně plně pod nabídkovou nadvládou. „Spotřebitelé neutrácí, ba naopak. Hlídají si pečlivě své výdaje a z toho důvodu centrální banka nemusí mít - alespoň prozatím - obavy z uvolněnější měnové politiky, kterou nastavila v minulých týdnech. Další efekt, který táhne inflaci nahoru, je lednové zvýšení DPH, které však v lednu 2013 vyprchá,“ okomentoval statistiky Petr Gapko, hlavní ekonom GE Money Bank.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.