K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) z floridského Mysu Canaveral v pondělí ve 2:35 SELČ vyrazilo vesmírné plavidlo Dragon americké společnosti SpaceX. První soukromá kosmická loď zásobující ISS by k vesmírné stanici měla dorazit ve středu.

"Byl to zlomový moment vesmírných letů," prohlásil po startu ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charles Bolden. "Z americké půdy opět vypouštíme lodě s potřebnými zásobami pro naše astronauty," dodal. Po zrušení programu raketoplánů v roce 2011 neměly Spojené státy kosmické prostředky pro dopravu materiálu na ISS.

Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová rovněž označila první oficiální zásobovací let své firmy k ISS za mimořádně významný. Na tiskové konferenci prohlásila, že společnost bude pokračovat ve vývoji a ve zvyšování spolehlivosti těchto zásobovacích plavidel.

Současná mise s označením CRS-1 navazuje na zkušební let k orbitálnímu komplexu, který Dragon podstoupil letos v květnu. Tehdy si tato loď připsala historickou premiéru, když se jako vůbec první soukromé kosmické plavidlo spojila s ISS. Celý let, který skončil bezpečným přistáním v Tichém oceánu, byl považován za úspěšný.

Dragon na oběžnou dráhu vynese přes 450 kilogramů materiálu. Převážnou část tvoří zásoby pro posádku komplexu, ale nechybí ani materiál potřebný pro vědecké experimenty, které astronauti na oběžné dráze provádějí. Na palubě soukromé lodi tak je například rostlina huseníček rolní, na níž chtějí astronauti studovat růst buněk v podmínkách mikrogravitace.

Vesmírné plavidlo vynesené raketou Falcon 9 zůstane u ISS ukotveno několik týdnů. Od stanice se odpojí koncem října, poté při brzdném manévru sestoupí do atmosféry a na padácích se snese do Tichého oceánu. Zpět na Zemi by mělo dopravit 330 kilogramů materiálů z pokusů prováděných na oběžné dráze a 230 kilogramů už neužívaného vybavení stanice.

Let Dragonu je prvním z plánovaných 12 zásobovacích letů, které si u SpaceX za 1,6 miliardy dolarů (31 miliard korun) objednal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

SpaceX v současnosti vyvíjí také verzi Dragona, která by mohla vynášet na oběžnou dráhu kolem Země lidskou posádku. Upravená verze by mohla podle představ SpaceX přepravovat až sedm astronautů. Spojené státy by tak opět získaly prostředek, kterým by vlastními silami vynesly do kosmu astronauty. Nyní se o tuto dopravu starají ruské lodě Sojuz.