Tým amerických archeologů v Guatemale zřejmě odhalil hrobku jedné z nejvýznamnějších královen mayské civilizace. Podzemní komora, nalezená ve zbytcích města El Perú-Waka' (nedaleko od dnešního Peténu), pochází ze sedmého století našeho letopočtu a patří hadí královně zvané Paní K'abel.

Archeology k tomuto přesvědčení dovedl nález drobného alabastrového džbánku, který ležel poblíž těla. Džbánek vypadá trochu jako ulita nebo skořápka, avšak na jedné z jeho stran je precizně vymodelovaná hlava dospělé ženy.

Teprve pátá hrobka

Zvrásněný obličej, spuštěný pramen vlasů na jedné straně a čtyři piktografy naznačují, že džbánek patřil přímo K'abel. Ostatně už před lety archeologové v hrobkách ve slavnějším Tikalu objevili podobné bílé džbánky s podobiznami vládců - mohlo tedy jít o součást pohřebního rituálu.

Další důkazy, například keramické nádoby, tým nalezl přímo v hrobce. O nálezu informovalo tiskové oddělení Washintongské univerzity v St. Louis, kde působí vedoucí archeologické výpravy prof. David Freidel. Jde teprve o pátou mayskou hrobku, u níž se podařilo určit jejího majitele.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.