V neděli večer se student Filip Murár dozví, jestli si bude balit věci a stěhovat se do jedné z nejprestižnějších škol na světě, do Cambridge.

Zatím se dostal do užšího výběru. Díky své eseji věnované vzdělání. Podivoval se v ní nad tím, jak je možné, že se malé děti učí rády, ale čím je člověk starší učení ho přestává bavit. "Ideální koncept školy jsem ale nenašel," říká mladík.

Teď ještě musí uspět ve finálovém výběru. Do něho se probojovalo třicet studentů. Vítěz dostane stipendium od Nadace Zdeňka Bakaly, která mimo jiné podporuje talentované jednotlivce při studiu v zahraničí.

Finančník Zdeněk Bakala svoji nadaci založil v roce 2007. Bakala ovládá i vydavatelství Economia, pod které patří Hospodářské noviny a IHNED.cz.

Jakou školu a obor byste rád studoval?

Mým hlavním zájmem je matematika a fyzika. Žádám o stipendium na studium v Cambridge, kde chci studovat obor přírodní vědy. Na Cambridge je to velmi široký obor, který pojímá vědy o přírodě, matematiku, fyziku. V rámci mezioborových předmětů bych rád studoval psychologii.

Proč právě psychologii? To je spíš humanitní obor...

My to automatiky řadíme mezi humanitní obory, ale myslím, že psychologie svým způsobem s fyzikou souvisí. Fyzika je touha pochopit svět, vesmír a jeho zákony. Psychologie zase zkoumá, jak funguje člověk – jeho mozek, proč se chováme tak, jak se chováme. Také jde o pochopení systému, ale ne toho, který nás obklopuje, ale toho, který je v nás.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.