Zemské muzeum v Bosně a Hercegovině přežilo obě světové války i obléhání Sarajeva. Instituci, která vznikla roku 1888 ještě za někdejšího Rakousko-Uherska, nakonec položila na lopatky až ekonomická krize.

Muzeum ve čtvrtek po 124 letech oficiálně ukončilo svoji činnost. Podle agentury AP za to mohou spory mezi politiky a nedostatek peněz.

Na tom, jak má být Zemské muzeum financováno, se totiž etnické skupiny v Bosně nejsou schopné dohodnout již od konce války. Situace se začala stávat neúnosnou před pár lety, přičemž poslední rok nedostali zaměstnanci muzea jediný plat. A protože v Bosně a Hercegovině neexistuje ministerstvo kultury, o Zemské muzeum nejevil zájem žádný z tamních úřadů.

Proti zavření instituce se ve čtvrtek vyslovily stovky demonstrantů, převážně z řad studentstva.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.