Rada bezpečnosti OSN odsoudila středeční syrský útok na turecké pohraniční město, při němž zahynulo pět žen a dětí. Zároveň vyjádřila požadavek, aby "taková porušení mezinárodního práva okamžitě ustala a neopakovala se". Ankara na útok reagovala ostřelováním syrských cílů, připomíná agentura Reuters.

"Členové Rady bezpečnosti zdůraznili, že tento incident ukázal závažný dopad, jaký má krize v Sýrii na bezpečnost jejích sousedů a mír a stabilitu v regionu," uvedla v prohlášení Rada bezpečnosti, která také vyzvala Damašek, aby plně respektoval suverenitu a teritoriální integritu svých sousedů.

Jak připomíná agentura AP, výsledný text je kompromisem mezi západními mocnostmi, které požadovaly tvrdé odsouzení útoku, a Ruskem, které se snažilo vyznění dokumentu zmírnit.

Podle stanice BBC se Rusku nepodařilo prosadit formulaci, která se snažila o vyváženější pohled na syrský útok a tureckou reakci na něj. Zablokovalo však v návrhu pasáž, která označovala syrský útok za "ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti" a otevírala cestu k masivnějšímu zapojení RB OSN. Nahradila ji formulace, v níž rada vyjadřuje obavy z "vlivu syrské krize na bezpečnost okolních států a na regionální mír a stabilitu".

Všichni komentátoři oceňují, že se patnáctičlenné radě podařilo dohodnout v otázce Sýrie. Tentokrát nešlo ale o rezoluci, nýbrž o prohlášení. Rusko s Čínou tři předchozí návrhy rezolucí vetovalo. Rada text přijala jednomyslně. Jednala na žádost Turecka, které vzneslo požadavek na "okamžitou reakci", která zastaví syrské útoky a zajistí respektování turecké hranice.

Damašek se Ankaře za dopad syrského minometného granátu na turecké straně hranic prostřednictvím OSN omluvil a uvedl, že příčiny incidentu vyšetřuje.

Jeho stálý zástupce při OSN Bašár Džaafarí před novináři zopakoval, že Sýrie nemá zájem o konflikt se žádným sousedem, tedy ani Tureckem. Vyzval ale Turecko, aby přestalo pouštět přes hranici ozbrojené povstalce a aby neumožňovalo opozičním skupinám operujícím z tureckého území vyjadřovat se do sdělovacích prostředků.

"Sýrie své vztahy k sousedním státům zakládá na respektu k jejich svrchovanosti a totéž očekává od nich. Současně od nich očekává spolupráci na hranici a to, že zamezí pronikání povstalců přes hranici," řekl Džaafarí. Kritizoval také radu za mlčení ke středečním teroristickým útokům spáchaným v Halabu. Zahynulo při nich pět desítek lidí, většinou vojáků. Podle diplomatických zdrojů by se tím měla rada zabývat v pátek.

Související