Turecká armáda ve středu bombardovala cíle na syrském území poté, co minometný granát vypálený ze sousední Sýrie zabil pět civilistů v tureckém pohraničí. V prohlášení to podle agentury Reuters uvedl turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Turecko jako člen NATO také ihned iniciovalo mimořádnou schůzku všech 28 členských států aliance, které poté večer vyjádřily v prohlášení Ankaře solidaritu a vyzvaly Sýrii, aby přestala s útoky na Turecko. Damašek v reakci ujistil, že respektuje své sousedy a že incident vyšetří.

NATO "tvrdě odsoudilo" dnešní střelbu ze Sýrie na turecké území. "Aliance v duchu vzájemné smluvní a nedělitelné bezpečnosti a solidarity stojí za Tureckem, žádá okamžité zastavení podobných agresí proti svému spojenci a vyzývá syrský režim, aby přestal hrubě porušovat mezinárodní právo," uvedlo sídlo aliance ve zveřejněném prohlášení.

Činitel aliance citovaný agenturou Reuters uvedl, že velvyslanci členských států NATO se sešli ke konzultacím podle článku čtyři Washingtonské smlouvy, podle kterého budou smluvní strany společně konzultovat vždy, když bude podle názoru kterékoli z nich ohrožena územní celistvost nebo bezpečnost některého člena.

Podle starosty tureckého města Akçakale u hranice se Sýrií ve středu na území města dopadl granát vypálený ze syrské strany, který zabil pět členů jedné rodiny - ženu a čtyři děti - a nejméně devět dalších lidí vážně zranil. Střela zasáhla dům uprostřed rezidenční oblasti. Svědek Reuters viděl nejméně osm vážně zraněných. Další lidé, rozčílení kvůli přelévání násilností za hranice Sýrie, protestovali v ulicích.

Erdogan v prohlášení uvedl, že turecké ozbrojené složky na tento "odporný útok" okamžitě odpověděly a dělostřelecká palba zasáhla cíle na syrském území. Výsledek turecké palby on ani jiné zdroje neupřesnily.

Do Turecka dnes podle agentury AFP dopadlo více střel, nejen ta, která podle Ankary usmrtila pět lidí. Dosud nebylo ale podle AFP možné potvrdit, kdo vlastně pálil ze Sýrie, kde bojují vládní síly s rebely. Pro Ankaru, její spojence a OSN je za incident zodpovědný syrský režim.

Sýrie lituje, Spojené státy jsou "rozhořčeny", Británie varuje

Damašek večer vyjádřil upřímnou soustrast rodinám tureckých obětí střelby a oznámil, že začal vyšetřovat původ této střelby. Ujistil, že Sýrie respektuje svrchovanost sousedních zemí, a vyzval "státy a vlády, aby jednaly moudře a rozumně". Sousední země jako Turecko požádal, aby respektovaly syrskou svrchovanost a zastavily vstup "teroristů" do Sýrie. Přeshraniční incident je nejvážnějším mezi Tureckem a Sýrií od červnového zničení tureckého vojenského letadla syrskou střelou. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu o něm během dne telefonicky informoval zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdara Brahímího a spojil se s šéfem OSN Pan Ki-munem a generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem.

Šéf světové organizace Turecko vybídl, aby nechalo otevřené všechny možnosti komunikace se Sýrií, a zamezilo tak případnému zvýšení napětí mezi oběma sousedy. Na syrskou vládu apeloval, aby respektovala územní celistvost sousedních zemí a ukončila násilí proti Syřanům.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nad přeshraničním incidentem vyjádřila rozhořčení. Washington prý bude jednat s Ankarou o případných dalších krocích. Místopředseda turecké vlády Bülent Arinç uvedl, že Sýrie se musí za dnešní incident zodpovídat.

Rusko chce, aby Damašek označil středeční incident s Tureckem za nešťastnou náhodu a zavázal se, že se nebude opakovat. Eskalaci násilí nedoporučuje ani Londýn. Rusko a Británie reagují na incident, při němž při syrské přeshraniční palbě zahynulo v tureckém pohraničí pět tureckých civilistů.

Britský ministr zahraničí William Hague označil tureckou reakci za pochopitelnou, ale varoval před stupňováním bojů. "Vyjadřujeme hluboké porozumění s Tureckem, ale neradi bychom byli svědky dalšího stupňování konfliktu," řekl Hague. Podle něj by syrská vláda měla zajistit, aby se nic podobného neopakovalo a aby se napětí na hranici nezvyšovalo.

Ke zdrženlivosti vyzval i Hagueův ruský protějšek Sergej Lavrov. Prohlásil, že konzultoval situaci s ruským velvyslancem v Damašku. "Ujistil nás, že to byl tragický incident, který se nebude opakovat. Domníváme se, že je velmi důležité, aby to Damašek oznámil oficiálně," řekl Lavrov v Islámábádu.

Turecká vláda ale situaci hodnotí jako ohrožení bezpečnosti Turecka a požádala parlament o povolení vést vojenské operace v sousední Sýrii v případě, že to bude pro obranu země nezbytné. Parlament jedná od rána, podle rozložení politických sil v něm se dá očekávat, že žádost schválí. V tom případě získá armáda mandát k operacím v Sýrii na rok.