Dluhová krize v eurozóně se plně projevuje na trhu práce. V srpnu dosáhla míra nezaměstnanosti v zemích, kde se platí eurem, nového rekordu. Podle údajů Evropského statistického úřadu Eurostat vystoupala na 11,4 procenta.

Bez práce tak už je 18,2 milionu lidí. Proti červenci jde o nárůst o 34 tisíc lidí. Ve srovnání s minulým rokem přibyly dva miliony nezaměstnaných.

Nejhorší je situace v jihoevropských státech. Nejhůře je na tom Španělsko, kde je bez práce už každý čtvrtý. Jen o málo lepší situace je v Řecku, Portugalsku a na Kypru.

Naopak nejlepší vyhlídky na trhu práce jsou v Rakousku, kde je míra nezaměstnanosti jen 4,5 procenta. Následuje ho Lucembursko, Nizozemsko a Německo.

Také v celé Evropské unii stoupla v srpnu meziročně nezaměstnanost, když dosáhla 10,5 procent. Z celkem 25,5 milionů lidí bez práce je více než pětina mladých do 25 let.

 

Ve srovnání s minulým rokem stoupla podle Eurostatu nezaměstnanost ve 20 zemí Evropské unie. Česká republika se drží v horní polovině žebříčku u zemí, kde je nezaměstnanost nižší. Podle metodiky Eurostatu dosáhla v srpnu míra nezaměstnanosti v Česku 6,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru