Americké vozítko Curiosity našlo po sedmi týdnech na povrchu Marsu oblázky. Vědci je považují za důkaz, že na této planetě kdysi mohla být tekoucí voda, a tedy podmínky vhodné pro vznik života. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil o víkendu snímky horniny tvořené pískem a ohlazenými kamínky, jež zřejmě svůj tvar získaly nejspíš právě díky vodní erozi.

Fotografie vzbudily mezi odborníky nadšení. Došli k závěru, že slepenec písku a různě velkých oblázků zřejmě kdysi vytvořila voda. "Vědecký tým se shodl na tom, že je unášel silný vodní proud," řekla výzkumnice Rebecca Williamsová.

Na dalekosáhlé závěry o možné existenci života je zřejmě brzy, vědci ale připouštějí, že hypotéza o "živém Marsu" je nyní o něco pravděpodobnější. "Otázka obyvatelnosti jde daleko za toto prosté zjištění známek vody na Marsu," zdůraznil geolog John Grotzinger. "Voda je místem, kde se mikroorganismy mohly vyvíjet."

Zkoumané horniny vznikly před sedmi miliardami let, ale tekoucí voda se pak mohla na Marsu vyskytovat i dlouho poté. "Mohly to být miliony let," míní Bill Dietrich z Kalifornské univerzity.

Po první zběžné analýze se vědci chtějí novému objevu věnovat hlouběji. Budou měřit tvar a velikost jednotlivých oblázků, což by jim mohlo pomoci odhadnout velikost a rychlost pradávného vodního toku. Už nyní odhadují, že vyfotografovaná hornina zřejmě kdysi byla dnem mělké říčky, v níž bylo vody asi po kotníky. Zatím se nerozhodlo, zda Curiosity dostane na tomto místě příkaz prozkoumat vzorky horniny ve své mobilní chemické laboratoři, nebo zda bude hledat lepší místo pro odběr.

Existence vody na Marsu není pro vědce překvapením, protože díky družicovým snímkům povrchu planety se o výskytu vodních toků spekulovalo již dříve. Fotografie oblázků ale mohou být prvním přímým důkazem.

OBLÁZKY
Kombinace snímků srovnává oblázky nalezené sondou Curiosity na Marsu (vlevo) s pozemskými sedimenty (vpravo).
FOTO: REUTERS