Národní divadlo v Brně je bez ředitele, Daniel Dvořák dal výpověď. V prohlášení si stěžuje na zvyšující se podfinancování divadla, které brání jeho rozvoji, vadí mu také pokusy o politické řízení divadla a také na nechuť města Brna problémy řešit.

Na post ředitele divadla vypsal jeho zřizovatel, jimž je město, již před časem konkurz. Dvořák se o něj chtěl opětovně ucházet.

Dvořák uvádí, že divadlo je dlouhodobě podfinancované, což "podvazuje jeho kvalitativní rozvoj a vzhledem k Evropě mu uzavírá možnosti, které jsou v jeho kategorii obvyklé". Z toho podle něj plynou potíže s odměňováním divadelníků.

Konkurence pro současné ředitele

Dále si stěžuje na zvyšující se pokusy zasahovat do chodu divadla nikoli z odborných, ale politických hledisek. Uvádí, že panuje zjevná nechuť města systémově řešit a potíže mírnit.

"Současný stav je takový, že je na post ředitele vypsáno výběrové řízení," řekl bez dalších podrobností mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Primátor Roman Onderka (ČSSD) je momentálně v zahraničí.

Město již před časem vypsalo výběrová řízení na posty ředitelů svých příspěvkových organizací, aby tak jejich současní představitelé obhájili v konkurenci svoji práci.

Dvořák se rozhodl, že do konkurzu půjde. Potvrdil to ještě počátkem září na jedné z akcí divadla. Přihlášky do konkurzu lze poslat do konce října. Město pak rozhodne.

Kritici argumentují špatným hospodařením

Jako ředitel Národního divadla Brno byl Dvořák kritizován za údajné chyby v hospodaření instituce, a divadelní odboráři několikrát vyzvali magistrát k jeho odvolání.

Dvořákovi kritici vycházeli zejména z takzvané Adámkovy zprávy, kterou vypracoval bývalý ekonomický náměstek divadla René Adámek. Ten prý během svého krátkého působení v divadle narazil na mnoho nesrovnalostí. Dvořák Adámkovu zprávu označil za "fantasmagorickou". Magistrátní audit, který skončil letos v březnu, nezjistil žádná závažná porušení předpisů.

Přesto v něm Dvořákovi odpůrci našli fakta, která pokládají za důkazy o špatném hospodaření. Dvořák u některých bodů auditu přiznal pochybení, kritiku na svoji adresu ale označil za jednostrannou a účelovou.

Zpět do Prahy?

Daniel Dvořák se narodil v roce 1954. Studoval architekturu a scénografii na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, scénografii rok studoval také ve Vídni.

Romeo a Julie v letošní první činoherní novince Národního divadla v Brně se pohybují po futuristické scéně, kterou navrhl právě Dvořák.

V roce 1998 se stal ředitelem Státní opery Praha, ředitelem Národního divadla Brno byl od roku 2007. Předtím vedl Národní divadlo v Praze. O jeho návratu do hlavního města se začalo spekulovat začátkem roku, Dvořák však vyvrátil, že by se chtěl účastnit výběrového řízení. O jeho návratu do Národního divadla se opět mluví, podle ČTK je mezi sedmi kandidáty na post nového ředitele po odvolání Ondřeje Černého.

Související