Kometu objevila dvojce astronomů Vitalij Nevsky z Běloruska a Arťom Novichonok z Ruska 21. září. Nacházela se v souhvězdí Raka ve vzdálenosti přibližně miliardy kilometrů od Země a 939 milionů kilometrů od Slunce.

Tomu by se měla nejvíce přiblížit 28. listopadu 2013, kdy bude asi 1,2 milionu kilometrů od jeho povrchu. To je podle vědců ze serveru www.astro.cz sebevražedná vzdálenost. "Je velkou otázkou, zda průlet kolem Slunce kometa přežije," uvedl server.

Navrhují dva možné scénáře, které mohou nastat při průletu komety kolem Slunce. "První možnou variantou je, že kometa průlet přežije a hned na začátku prosince vykouzlí na večerní i na ranní obloze nevídané kometární představení. Druhou možností je, že kometa průlet nepřežije, ale i tak není vyloučeno, že uvidíme slabý mlhavý obláček rozdroleného kometárního materiálu na tmavé obloze," doplnili na stránkách.


Zatím je ještě kometa natolik vzdálená, že ji je možné spatřit pouze teleskopem. Od pozdního léta 2013 by měla být viditelná i obyčejným dalekohledem, pouhým okem pak od začátku listopadu do poloviny ledna 2014. Nejlepší podmínky pro její sledování budou na severní polokouli.

Podle serveru Space.com je kometa zajímavá také tím, že se pravděpodobná dráha jejího letu podobá dráze Velké komety z roku 1680 (také Kirchovy komety), kterou bylo možné spatřit i za denního světla a jež za sebou nechávala výrazný dlouhý ocas.