Výrobci a prodejci tvrdého alkoholu mohou opětovně prodávat a vyvážet destiláty s 20procentním obsahem alkoholu. Musí se však jednat o lahve vyrobené před 1. 1. 2012 nebo nově vyrobené zboží s červeným lihovým kolkem.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve čtvrtek odpoledne zmírnil prohibici z 20. září kvůli epidemii otrav metylalkoholem, která stála život nejméně 26 lidí. Důvodem byl jedovatý alkohol.

Podle Hegera bude opatření platit několik měsíců, během nichž se upraví legislativa.

Ministr zdravotnictví zdůraznil, že všechny otevřené lahve mají být zlikvidovány, majitelé vzácných a drahých lahví mohou získat pro načaté lahve test, který prokáže jejich nezávadnost.

Zlikvidovat se musí i alkohol, pro který obchodníci nezískají do 60 dnů doklad o původu lihu. Podobu formuláře určuje nařízení, které vyšlo dopoledne ve Sbírce zákonů a je zveřejněno na webových stránkách ministerstva vnitra.

Výrobci a obchodníci čekali na ministrova slova od středečního večera, kdy o zmírnění prohibice rozhodla Nečasova vláda. "Jsme připraveni. S rodokmenem pro starší lahve velcí výrobci rovněž problém nemají," uvedl Pavel Dvořáček, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin.

 

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky je na skladech až 7 milionů litrů alkoholu s více než 20 procenty, který byl vyroben před rokem 2012. "To je asi jedna třetina," řekl.

Obchodníci budou mít problém poznat, zda byla lahev s alkoholem vyrobena před nebo po 1.1. 2012. Na etiketách ani lahvích totiž vyražený datum - s výjimkou kazících se likérů - není.

"Je to výrobce od výrobce. Vzhledem k tomu, že lihoviny mají neomezenou dobu spotřeby, tak to viditelně uváděno není. Existuje ale takzvaný LOT kód, který v sobě může datum zahrnovat," doplnil Miroslav Toman z Potravinářské komory.