Pupeční šňůru mezi VZP a společností IZIP se zatím přestřihnout nepodařilo. Ač ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) před prázdninami jednoznačně odmítl další financování elektronických zdravotních knížek, a správní rada jeho rozhodnutí schválila, teď se pojišťovna k IZIP zase vrací.

Bez IZIP totiž pojišťovna nemůže od ledna 2013 provozovat portál, který potřebuje ke komunikaci s lékaři i pacienty. Ředitel VZP Pavel Horák tak má s firmou, která za elektronické zdravotní knížky inkasovala už dvě miliardy korun, dojednat nové podmínky.

"Smlouva je na dobu neurčitou s půlroční výpovědní lhůtou," řekl člen správní rady Michal Sojka (ČSSD). K e-knížkám se pojišťovna vracet nechce.  Za provoz portálu bude platit po dojednané slevě pět milionů korun měsíčně.

Prodloužení schválila správní rada na návrh ministerstva zdravotnictví, jeho mluvčí Vlastimil Sršeň to ale popřel.

"Tento návrh nikdy ze strany ministerstva nepadl. Bohužel teprve nyní se naplno ukazuje, jak dalece se VZP dostala do závislosti na portálu IZIP," konstatoval Sršeň.

Výběrové řízení. Pro jistotu

Největší zdravotní pojišťovna zároveň vypíše výběrové řízení pro případ, kdyby se s IZIP nedohodla.

"Zástupci ministerstva ve správní radě konečně pochopili, že bez vyřešení majetkové účasti VZP v IZIP si koledujeme o průšvih," poznamenal Sojka.

Poslanec ODS Boris Šťastný je přesvědčen, že VZP by měla své akcie buď prodat, nebo naopak získat 100 procent. "Nebo společnost IZIP rozdělit na dvě samostatné části, kde portál bude mít ze 100 procent VZP a elektronické knížky ze 100 procent IZIP," doplnil Šťastný.

Vedle vlastnictví akcií jde také o vypořádání databáze klientů, pokud by třeba IZIP nabídl elektronické knížky jiné pojišťovně, měl by kontakty pro nábor pojištěnců VZP.

Na okamžitém ukončení všech smluv na nefunkční projekt elektronických knížek, který stál VZP za deset let téměř dvě miliardy korun, se v květnu dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Smlouvy vyprší na konci roku.

Hrozí arbitráž?

Menšinový vlastník pohrozil arbitráží, protože VZP se při nákupu akcií zavázala, že bude projekt dál podporovat.

VZP nyní má 51 procent akcií, zbytek má švýcarská firma eHI eHealth International. Prodloužení smlouvy na portál je údajně prvním krokem k odvrácení arbitráže.

V souvislosti se systémem elektronických zdravotních knížek byl podle dosud neukončené kontroly ministerstva zdravotnictví zřejmě spáchán trestný čin, škoda přesahuje 450 milionů. Ministr předal případ Nejvyššímu státnímu zastupitelství, které ho postoupilo do Prahy.

Související