Česká vláda po dvou týdnech ve středu zúží zákaz prodeje a rozlévání tvrdého alkoholu. Zpátky na pulty obchodů a restaurací by se měl vrátit alkohol s "rodokmenem". Potvrdil to premiér Petr Nečas po jednání s výrobci lihovin.

Kvůli metanolu v alkoholu zemřelo od začátku září už 26 lidí.

Restaurace a obchody patrně dostanou 60 dní na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, jinak jej budou muset zničit. Taková je úvaha ministerstva zdravotnictví, kterou ministr Leoš Heger (TOP 09) ve středu předloží vládě mezi opatřeními, jak zmírnit nyní platící úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu.

Do prodeje též bude moci jít nově vyrobený alkohol s novými kolky a "rodokmenem", který prokáže jeho nezávadnost. Spolu s uvolněním prodeje plánuje ministerstvo zdravotnictví uvolňovat také export alkoholu do zahraničí.

Návrhy ministerstva na zmírnění prohibice ve formě tezí dostane i Evropská komise. Pokud bude s opatřeními, jak zamezit exportu závadného pití z Česka do ostatních zemí EU souhlasit, Nečasův kabinet zákaz vývozu lihovin odvolá.

"My budeme navrhovat, aby byla doba 60 dní na to, aby si i ty nejmenší majitelé skladu s lihovinami - v maloobchodech, restauracích - mohli od dodavatele nebo výrobce list o kvalitě lihu opatřit," vysvětlil Heger. Teprve s tímto rodokmenem by mohli své zásoby prodávat.

Se získáním potvrzení o nezávadnosti lihu budou mít nejmenší problémy výrobci alkoholu, trochu složitější to bude pro velkosklady, které zboží berou přímo od výrobců, předpokládá ministr.

"Samozřejmě, čím jste v řetězci dál, budete muset jít zpět přes dodavatele. Proto ty dva měsíce, abyste měli šanci ten legální alkohol si prověřit," vysvětlil ministr.

Mezi lidmi smrtící koktejl stále koluje

Pokud nebudou mít majitelé potřebné doklady o nezávadnosti své nabídky k dispozici, bude muset být takový alkohol zničen. "Podle policie ta distribuční síť je ještě pořád infiltrovaná tím špatným lihem," připomněl ministr zdravotnictví.

Pokud však budou moci prokázat legální nabytí takového alkoholu a budou ke koupi mít doklady, zvažuje vláda, že jim vrátí daň. Odborníci předpokládají, že by se to mohlo týkat asi pěti či deseti procent z nyní ve skladech zadržovaných asi 22 milionů litrů alkoholu.

Premiér Nečas chce navíc více kontrolovat metylalkohol, který se do Česka dováží. V mnoha případech ho lze podle něj nahradit etylalkoholem.

26 obětí

Metylalkohol má v České republice už 26 obětí. Pitva v úterý odpoledne potvrdila otravu u šedesátiletého muže, který zemřel v ostravském bytě. Muže našla policie v pondělí.

Kriminalisté zjistili, že popíjel alkohol společně s dalšími muži. Jeden skončil ve vážném stavu v ostravské městské nemocnici už v pondělí ráno. Další dva policisté hledali. I u nich se intoxikace metylalkoholem potvrdila. Jejich zdravotní stav ale nebyl tak vážný. Jeden muž šel po vyšetření dokonce domů, další zůstal v nemocnici jen na pozorování.

Mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková veřejnost varuje před Hruškovou vodkou v neokolkovaných lahvích. Mohla by být jedovatá. Lahve jsou dále opatřeny nápisem: Výrobce - Ostravská likérka, OL.&.Com., s.r.o., Blodkova 381, Ostrava-Hulváky.

Toxický obsah mohou mít i litrové skleněné lahve s etiketou "FREDERIC, TRADE MARK, 50 % WODKA, EXTRA FINE."