V New Yorku v úterý začíná všeobecná rozprava Valného shromáždění Organizace spojených národů, které se účastní vedoucí představitelé jednotlivých členských zemí.

Na programu je například vystoupení amerického prezidenta Baracka Obamy. V noci na středu pak promluví i český prezident Václav Klaus, který příští rok ve funkci končí, a českou delegaci na Valné shromáždění tak vede naposledy.

Český prezident ve Spojených státech zároveň představí svou novou knihu, v níž píše o nutné systematické změně v Evropské unii podobné té z 90. let v Československu.

Oficiálním hlavním tématem letošní všeobecné rozpravy je vláda práva. Očekává se ale, že letos bude dominovat situace na Blízkém východě, zejména pak krvavý vnitřní konflikt v Sýrii a íránský jaderný program.

Mezi hlavními hvězdami rozprav by měl být i nový egyptský prezident Muhammad Mursí, který vzešel z prvních demokratických voleb v zemi po téměř třech desítkách let diktatury Husního Mubáraka. Jeho vystoupení je naplánováno na středu.

 

Klausovo vystoupení je naplánováno na večer místního času, uskuteční se tak ve středu časně ráno SELČ. V pořadí, které se tradičně určuje losem, chvíli před ním promluví slovenský prezident Ivan Gašparovič. Hned po českém prezidentu pak přijde na řadu nejvyšší představitel Afghánistánu Hamíd Karzáí.

Klause v New Yorku čekají i bilaterální schůzky stejně jako ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který s českou delegací také odjel.

EU potřebuje systematickou změnu

Součástí prezidentova programu bylo ještě představení jeho nové knihy s názvem Europe: The Shattering of Ilusions. Setkání organizoval Hudsonský institut na vysoké škole Hunter College.

Klaus během svého vystoupení znovu kritizoval podobu Evropské unie a tvrdil, že potřebuje systematickou změnu podobnou té, kterou začátkem 90. let prošlo Československo. Každá další prodleva při řešení současné hluboké krize spolku jenom zvyšuje náklady, dodal.

Zdůraznil také, že Evropa by se podle něj měla vrátit k liberalizaci a integraci, a ne se snažit o unifikaci rozdílných členských zemí.

Související