Jak vyplývá ze zpráv Českého statistického úřadu, naše ekonomika se již déle než rok potýká s pokračujícím poklesem domácí poptávky, jejíž výpadek nestačí nahradit ani nárůsty přebytku zahraničního obchodu a většina analýz se shoduje, že kromě vnějších faktorů, které nedokážeme ovlivnit, je na vině fiskální politika vlády.

V době, kdy nevíme dne ani hodiny, kdy přijde nějaká příští krize, respektive se prohloubí ta současná, je fiskální konsolidace důležitější cíl než honit desetiny procenta ekonomického růstu, zvlášť spotřebou. V této souvislosti oceňuji odvahu pravicové vlády prosazovat daňový balíček, který má v podstatě sociálnědemokratické parametry, a souhlasím s tvrzením ministra Kalouska, že žádná příští vláda již DPH výrazně nesníží (samozřejmě jsou možné pohyby mezi sazbami), protože dlouhodobé makroekonomické predikce nevypadají vůbec růžově. Přesto si nemyslím, že je český rozpočet v tak zoufalém stavu, aby bylo nyní nutné tak výrazně opět zvyšovat daně. Jsem přesvědčen, že se dosud nevyčerpal potenciál úspor ve výdajových titulech, které nedokážou obhájit svoji existenci a splnit kritérium alokační efektivnosti.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.