Moravský Peněžní Ústav - spořitelní družstvo se chce stát bankou. O licenci už společnost zažádala, očekává, že by ji mohla dostat příští nebo další rok. MPU je jedním z největších spořitelních družstev na trhu, za 16 let existence získal 10 tisíc klientů. Všechny kampeličky ke konci minulého roku měly necelých 45 tisíc klientů. Své účetní období zakončil se ziskem 50 milionů korun před zdaněním, řekl předseda představenstva MPU Radomír Lapčík.

MPU je podle Lapčíka větší než mnoho bank v zemi. "Regulace vychází ze stejného principu jako pro bankovní sektor, je přirozené uvažovat o transformaci na banku. Náš kapitál převyšuje zákonný požadavek 500 milionů korun," uvedl Lapčík s tím, že po transformaci na banku by chtěl MPU vstoupit také na burzu. Přerod záložen na banky je podle něj v Evropě běžný.

V Česku se to před dvěma lety podařilo družstevní záložně Fio. Její nástupce, Fio Banka, dnes patří k nejdravějším malým bankám na trhu.

Získání bankovní licence je však složité a nákladné. "Zatím nás to stálo řádově deset milionů korun, dalších deset až dvacet to ještě bude stát. Nejdůležitější je, abychom fungovali jako banka, pak si myslím, že se Česká národní banka nebude bránit udělení licence," poznamenal Lapčík.

Po transformaci na banku se chce MPU zaměřit na stejnou klientelu jako doposud. V osobním bankovnictví se věnuje spořícím klientům, nabízí také privátní a firemní bankovnictví. "Jsou to tři pilíře, které chceme budovat. Naopak se nechceme věnovat investičnímu bankovnictví a obchodování a spekulacím," řekl Lapčík. V plánu není ani nabízet pojištění či hypotéky. "Nechceme jít do masového nabírání běžných účtů, střetlo se tam nyní několik bank," uvedl předseda představenstva. "Primární cíl není ani zvyšovat počet klientů, ale tvorba zisku obvyklá v bankovním sektoru, což je řádově 80 až 100 milionů korun," dodal Lapčík.

MPU má pobočky ve Zlíně a Praze, větší část klientů pochází z Moravy. Plánuje se zřízení poboček v Brně a Ostravě. MPU zaměstnává asi stovku lidí. Jeho bilanční suma činila na konci července 8,2 miliardy korun. Celkový kapitál firmy je 692 milionů korun.

Kampeličky loni vytvořily čistý zisk 122 milionů korun a jejich celková bilanční suma byla 28,3 miliardy korun. To znamenalo roční nárůst o 8,4 miliardy.