Slovenští hoteliéři zaznamenali v prvním letošním pololetí mírný nárůst počtu zahraničních turistů. V zemi pod Tatrami se v tomto období ubytovalo více než 664 000 cizinců, což proti loňsku představuje nárůst o procento. Českých hostů, kteří jsou nejpočetnější zahraniční klientelou na Slovensku, nepatrně ubylo. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu.

Ačkoliv Slovensko navštívilo více turistů z ciziny, počet jejich noclehů klesl o více než dvě procenta. Způsobilo to zkrácení průměrné doby pobytu, která nedosáhla ani tři dny. V prvním pololetí se na Slovensku ubytovalo také zhruba 198 400 Čechů, což proti stejnému loňsku představuje pokles o 0,6 procenta. Tři z deseti zahraničních klientů slovenských ubytovacích zařízení tvořili právě hosté z Česka.

"Vzhledem k tomu, že v roce 2011 bylo kvůli mistrovství světa v hokeji statisticky velmi silné právě první pololetí, je letošní i když jen mírné překonání celkové návštěvnosti potěšitelnou zprávou pro slovenský cestovní ruch," uvedla Slovenská agentura pro cestovní ruch.

Kromě hostů z Česka ubylo na Slovensku návštěvníků také z jeho dalších sousedních zemí. Polských turistů přijelo o 4,7 procenta méně, až o devět procent klesl počet turistů z Maďarska. "Důvodem zejména u našich jižních sousedů je především pokles kupní síly obyvatelstva," poznamenala agentura.

Naopak podíl domácí klientely v ubytovacích zařízení na Slovensku stoupá. Hoteliéři zaznamenali v prvním pololetí o 5,6 procenta více slovenských turistů. Dohromady tak celkový počet noclehů v ubytovacích zařízení na Slovensku proti loňsku vzrostl o 1,2 procenta.

Související