Výstava jedné z nejvýznamnějších osobností českého výtvarného světa druhé půlky 20. století Stanislava Kolíbala je přímo edukativní ukázkou proměn moderního umění a rovněž proměn uvažování o něm. Jiný svět, jak zní název projektu v pražské Valdštejnské jízdárně, je zajímavou zprávou o lidské skutečnosti, o níž dnes uvažujeme poněkud zvráceně.

Sám autor zdůrazňuje smysl své přehlídky jako "demonstraci souvislostí". A nemyslí tím pouze fakt, že nenabídl chronologickou retrospektivu (ta se odehrála již v roce 1997 v Národní galerii), nýbrž naznačuje, že v nových souvislostech se pokouší nejen vysledovat stopu vlastního díla, ale také to, čím umění pro nás je. Americký minimalistický malíř Barnett Newman napsal (texty světových umělců v edici De arte z nakladatelství Arbor vitae edituje právě Kolíbal), že umělec vytváří skutečnost, a to, co se zdá být skutečností, je jen napodobeninou umění. Je proto opravdu důležité, aby se divák nechal výstavou vtáhnout do těchto souvislostí a aby k ní našel správný klíč.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.