České firmy čím dál více vyvážejí, ale slabší koruna (oproti dolaru meziročně oslabila o 19 %) a zdražující suroviny způsobují, že musí nakupovat za dráž. A ceny dovážených surovin k výrobě rostou rychleji, než ceny vyvážených výrobků.

Podle Českého statistického úřadu například ceny dovážených minerálních paliv stouply o 12 procent, průmyslového spotřebního zboží o pět procent a chemikálií o čtyři procenta.

V případě vývozu zdražily stroje a dopravní prostředky o 5,7 % a polotovary o čtyři procenta.

Už 31. měsíc zůstává směnná relace negativní, to znamená, že ceny dovozu rostou rychleji než v případě vývozu. Meziročně je na hodnotě 99,2 procenta, meziměsíčně dosáhly hodnoty 100,1 procenta.

Podle dat Eurostatu se daří zahraničnímu obchodu EU. Zatímco před rokem se dovezlo víc než vyvezlo a schodek činil 10,9 miliardy eur, v červenci byl přebytek ve výši 3,1 miliardy eur.

V případě zemí platítích eurem činil přebytek 15,6 miliardy eur, zatímco ve stejném měsíci loňska to bylo 2,1 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru