Pod heslem "Katalánsko, nový stát v Evropě" pochodovaly v pondělí večer ulicemi Barcelony asi 1,5 milionu lidí za nezávislost tohoto regionu ve východní části Španělska.

Zástupci organizátorů během akce předali předsedkyni katalánského parlamentu veřejné prohlášení, informoval španělský deník El Mundo.

Demonstranti prakticky zablokovali hlavní komunikace katalánské metropole. Do Barcelony se sjeli stoupenci nezávislosti ze všech koutů Katalánska.

Tento region s šesti a půl milionu obyvatel je nejbohatší z celého Španělska, a demonstranti mimo jiné kritizovali, že do společné pokladny platí víc, než je poctivý podíl, a požadovali větší podíl z příjmů pro svou oblast.

Pochodu se zúčastnili mnozí politici - členové vedení autonomní oblasti, regionálního parlamentu i barcelonské radnice stejně jako bývalý šéf katalánské vlády Jordi Pujol. "V duchu" byl s davem předseda katalánské vlády Artur Mas, osobně se ale demonstrace zúčastnila jeho manželka Helena Rakosniková.

"Dosáhli jsme vrcholu, ale ještě nám chybí svoboda a nezávislost," prohlásila mluvčí katalánského parlamentu Txe Aranová.

Demonstrace se konala ve výroční den porážky katalánských sil v době války o španělské dědictví na počátku 18. století.

Související