Psalo se 11. září 1944, když rachot motorů nad pohraniční vískou Schmiedeberg, dnešní obcí Kovářská, předznamenal jednu z nejdramatičtějších epizod druhé světové války na území dnešního Česka.

Onoho slunečného pondělí bylo v pouhých šestnácti minutách – mezi 12:05 a 12:21 hodin – nad Krušnohořím sestřeleno 13 bombardérů Spojenců. Šest z nich dopadlo na území bývalého Československa, z toho pět v blízkosti obce Kovářská. K zemi šlo i několik německých stíhaček, které zlikvidovali palubní střelci. Zbytek německých ztrát si připsali američtí doprovodní stíhači.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.