O církevních restitucích budou poslanci jednat znovu až po vyřešení otázky zvyšování DPH. To může být až za několik měsíců.

Oddalování se nelíbí nejen církevním představitelům, ale ani právním odborníkům. Jedním z nich je i advokát Aleš Rozehnal, který se církevními restitucemi zabývá.

V rozhovoru pro IHNED.cz mimo jiné vysvětluje, proč je nesprávné používat termín "restituce" v souvislosti s vracením majetku církvím.

"Nemůžeme mluvit o restitucích jako takových, protože se nevrací stav minulý, ale vytváří se úplně nový," říká.

Podle něj totiž vlastnictví církve v minulosti upravovaly úplně jiné právní předpisy než dnes.

IHNED.cz: Ve své analýze pro časopis Ekonom jste na začátku března rozebíral církevní restituce. Stavíte se pro, anebo proti nim?

Má analýza byla asi trochu nešťastně zasazena do kontextu. Vůbec jsem nerozebíral, jestli jsem pro, nebo proti. Víceméně jde o to, že "vlastnictví", které bylo předtím, než se církvím odňalo, je jiný typ vlastnictví, než to, o kterém se jedná dnes. Zvláštní typ vlastnictví, který příslušel v minulosti církvím, se transformoval na ten dnešní. Tudíž nemůžeme mluvit o restitucích jako takových, protože se nevrací stav minulý, ale vytváří se úplně nový. Ten typ vlastnictví, který kdysi existoval, na základě předpisů skoro ještě pozdně středověkých, v dnešním právním řádu nemáme.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se