Z nedostatečné vůle ke spolupráci české justiční orgány obvinila běloruská generální prokuratura. Šéf jejího mezinárodního oddělení Aleh Chlyščanka v rozhovoru pro minský tisk uvedl, že Česká republika v posledních letech nepředala do Běloruska k potrestání ani jednu osobu, o jejíž vydání běloruské úřady oficiálně požádaly. Prokurátorově kritice neušlo ani Polsko.

"Vydání nejčastěji odmítají z vymyšlených důvodů," řekl Chlyščanka listu Sovetskaja Belorussija. "Místa výkonu trestu prý u nás neodpovídají minimálním požadavkům evropského vězeňství, obviněným prý nemůže být poskytnuta odpovídající právní pomoc," dodal.

Polsko podle něj pozitivně reaguje jen na polovinu žádostí, Česká republika v posledních letech nevydala do Běloruska k potrestání nikoho.

Podle Chlyščanky přitom Prahu a Minsk spojuje extradiční smlouva a Bělorusko se snaží své vlastní závazky plnit. "U nás platí jen zákony, žádné politické momenty neexistují," dodal. Nedávno prý běloruské justiční orgány vydaly do Česka k trestnímu postihu občana Ukrajiny.

Za příklad pro Českou republiku označil běloruský prokurátor státy bývalého SSSR, které běloruské žádosti o vydání odmítají jen výjimečně.

Běloruská agentura BelaPAN k rozhovoru dodává, že sám Minsk nedávno opakovaně odmítl žádost kyrgyzské justice o vydání bývalého kyrgyzského prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který se do Běloruska uchýlil po lidovém povstání v Biškeku v roce 2010.

Běloruské úřady navíc dosud oficiálně nepotvrdily podezření, že v Minsku se ukrývá i Bakijevův bratr Žanybek hledaný Interpolem. Jeho tvář v srpnu zachytil svým fotoaparátem v minské kavárně jeden z běloruských disidentů.